Kiedy nie uda się odzyskać danych? - naprawimy.net.pl
501 516 684, 32 888 70 88,

Kiedy nie uda się odzyskać danych?

odzyskiwanie danych

Utrata danych to bolesne doświadczenie. Użytkowników komputerów można bowiem podzielić na dwie grupy. Tych, co robią backup oraz tych, co dopiero zaczną go robić. Pliki z ważnymi danymi, zdjęcia rodzinne, kontakty. To wszystko niestety może ulec zniszczeniu, bo dyski komputerowe, podobnie jak każdego innego rodzaju sprzęt, niestety czasem się niszczą. Odzyskiwanie danych jest możliwe, ale jednak nie w każdej sytuacji.  

Rodzaje nośników

Rodzajów nośników, na których można zapisywać dane, jest kilka, ale dwa najpopularniejsze z nich to nośniki magnetyczne oraz półprzewodnikowe. Te pierwsze to inaczej dyski HDD, które obecnie są spotykane coraz rzadziej w nowych komputerach, ale dalej bardzo popularne w już używanych. W przypadku tego drugiego mówimy o pamięciach SSD, wszelkiego rodzaju kartach microSD czy pendriveach. Tutaj głównie więc mówimy o laptopach oraz smartfonach czy aparatach fotograficznych. Niezależnie od tego, który z dysków uległ uszkodzeniu lub nadpisaniu, niektórych danych odzyskać się już z nich nie da.  

dysk twardy

Nadpisane danych na nośniku

Żeby zrozumieć, czemu nie da się odzyskać nadpisanych danych, trzeba wiedzieć, jak działają oba wspominane wyżej nośniki. Dane na dyskach magnetycznych zapisywane są z użyciem głowicy indukującej, która namagnesowuje konkretne obszary. Następnie wszystko odczytywane jest przez procesor dysku, a użytkownik jest w stanie zobaczyć swoje dane na monitorze. To oczywiście bardzo skrótowy opis, ale pokazujący sam mechanizm działania, bez wnikania w szczegóły. Powierzchnia talerze, jeżeli nastąpi nadpisanie danych, będzie namagnesowana ponownie i w inny sposób. To niestety oznacza, że nie będzie możliwości odczytu wcześniejszych danych. I to niezależnie od tego, jak bardzo chciałoby się to zrobić.   

W przypadku drugiego rodzaju nośników sprawa wygląda trochę inaczej. Tam dane gromadzone są w komórkach pamięci w tzw. pływających bramkach. Tam znajdują się określone ładunki, a jeżeli następuje ich usunięcie, to już na zawsze. Tak się dzieje w momencie nadpisywania, więc tutaj także nie ma możliwości odzyskania tego, co wcześniej znajdowało się w pamięci.  

Może Cię zainteresować: Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami?

Uszkodzenie talerzy magnetycznych

 Gdy dochodzi do uszkodzeń mechanicznych sytuacja nie jest już tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Samo uszkodzenie talerzy magnetycznych nie zawsze musi oznaczać, że nie da się odzyskać wszystkich danych zapisanych na dysku. Jednak w większości przypadków jest tak, że zarysowany lub zwyczajnie zniszczony talerz, nie nadaje się do naprawy, czyli do odczytania. Wszystko jednak zależy od stopnia zniszczenia oraz tego, który z talerzy magnetycznych został zarysowany. Dobrze więc w takim przypadku, kiedy następuje uszkodzenie mechaniczne, zrobić profesjonalną ekspertyzę. Nie można mieć jednak pewności, że to cokolwiek zmieni.  

Użycie profesjonalnego oprogramowania

Kolejnym mitem odnośnie odzyskiwania danych jest to, że nie istnieją programy, które potrafią w całości pozbyć się informacji z dysków. Istnieje wiele rodzajów profesjonalnego oprogramowania, które potrafi trwale usuwać dane z dysków. Metoda działania takich programów jest różna, ale najpopularniejszą z nich jest ta, polegająca na nadpisywaniu informacji. Czyli dokładnie tak, jak w opisanych wyżej przypadkach, kiedy na dysku magnetycznym, jego fragmenty są namagnesowywane w innych sposób.

Taka operacja może być czasochłonna, bo w jej trakcie nadpisywanie może być robione wielokrotnie. Wszystko po to, by mieć pewność, że w danym sektorze nie został nawet skrawek informacji, którą dałoby się odzyskać. Przystępując do takiej operacji, dobrze wiedzieć, czy wykorzystywany program posiada opcję usuwania danych z czystych przestrzeni dysku, czyli takich jeszcze niezapisanych. W końcu może być tak, że kiedyś na nich znajdowały się informacje, a te da się odzyskać. Samo nadpisywanie danych to najpopularniejsza z metod ich usuwania. Działa na praktycznie każdego rodzaju sprzęcie i nie da się wtedy odzyskać plików. Jak więc widać, nie każde dane da się odzyskać.