Wiele osób, które systematycznie korzystają z komputerów do wykonywania pracy zawodowej czy zapisywania istotnych informacji, spotkało się z sytuacją, gdy jedno przypadkowe kliknięcie pozbawiło ich efektu wielu godzin pracy. To tylko jeden z przykładów, kiedy dane nie są tracone na zawsze, a profesjonalny serwis poradzi sobie z ich odzyskaniem. Kiedy można zlecić odzysk danych z dysku i jakie pliki są możliwe do odtworzenia?
Jakie pliki można odzyskać z uszkodzonego dysku?
Utrata plików zapisanych na dysku może wynikać z wielu przyczyn i nieść ze sobą różne konsekwencje. Zasadność ich przywracania nie zależy jedynie od tego, czy zawierają istotne informacje, ale też, jaką wartość przedstawiają dla właściciela. Dla jednego użytkownika będzie to zapis wieloletnich badań czy kilkusetstronicowa praca naukowa. Dla innego – książka adresowa z dziesiątkami danych klientów czy współpracowników. Jeszcze inny użytkownik zechce zlecić odzyskiwanie plików z dysku, na którym umieścił gromadzone przez lata tysiące przepisów kulinarnych.
Każdy z wymienionych wyżej zestawów danych zapisanych w dowolnym formacie – tekstowym, graficznym, w formie arkusza kalkulacyjnego czy w specjalistycznym programie – może zostać odzyskany pod warunkiem, że pozwalają na to uszkodzenia dysku. Istotne jest też odpowiednie postępowanie użytkownika. Często osoby, które przypadkowo skasowały plik, same próbują go odzyskać, przeszukując zakamarki nośnika czy też korzystając z darmowych programów. W większości przypadków takie działanie prowadzi do bezpowrotnej jego utraty.
Kiedy istnieje możliwość odzyskania danych z dysku twardego?
Aby odzyskiwanie plików z dysku było możliwe i zapewniało większy procent powodzenia, w takich sytuacjach należy natychmiast wyłączyć komputer, korzystając z przycisku włącznika lub poprzez odłączenie od źródła zasilania. Jakakolwiek operacja wykonana na komputerze, włącznie z przepisowym zamknięciem systemu operacyjnego, może prowadzić do nadpisania pliku i dalszego pogłębienia problemu. Odłączenie komputera ułatwia też odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego, na którym użytkownik wykonywał operacje.
Podobne postępowanie jest również zalecane w innych sytuacjach, które wiążą się z tzw. uszkodzeniem logicznym. W ABC Komputery MESKOMP przeprowadzany odzysk danych z dysku w takich przypadkach jak:
- skasowanie pliku przez użytkownika,
- skorzystanie z funkcji przywracania systemu,
- sformatowanie dysku,
- usunięcie lub uszkodzenie partycji.
Uszkodzenia logiczne nie są jedynymi, po których podejmujemy próby odzyskania informacji zapisanych na twardym dysku. Mogą to być również uszkodzenia fizyczne i mechaniczne, które wynikają np. z niewłaściwego użytkowania dysku czy przypadkowego wydarzenia takiego jak upadek z dużej wysokości. Ta ostatnia okoliczność wiąże się z użytkowaniem i przenoszeniem dysków zewnętrznych. Do typowych problemów fizycznych, po których może być potrzebne odzyskiwanie danych z dysku zaliczają się uszkodzenia:
- elektroniki: zwarcie na dysku, zalanie, uszkodzone PCB czy pamięć,
- mechaniczne: zatarty silnik, uszkodzona głowica, upadek dysku itp.
Jak odzyskać dane z dysku w takich sytuacjach? W większości przypadków jest to możliwe tylko dzięki specjalistycznym narzędziom oraz wiedzy i doświadczeniu serwisantów. Niektóre uszkodzenia wymagają wcześniejszej naprawy nośnika, a inne takie jak odzyskiwanie danych z dysku po formacie – specjalistycznego oprogramowania.
Cena odzyskania danych z dysku twardego
Koszt usługi odzyskiwania danych z dysku nie jest możliwy do określenia w jednolitym cenniku. Wynika to z faktu, że proces ten ma inny przebieg w przypadku każdego zlecenia. Na ostateczną cenę składa się wiele czynników: począwszy od rodzaju i stopnia uszkodzenia nośnika, przez ilość danych przeznaczonych do odzyskania po rozmiar i budowę samego dysku. Z pewnością tańsze będzie odzyskiwanie danych z dysku zewnętrznego skasowanych przypadkiem przez użytkownika niż ta sama usługa w przypadku nośnika uszkodzonego w wyniku upadku wysokości czy zalania wodą.