Odzyskiwanie danych Katowice | Bytom | Tychy- naprawimy.net
501 516 684, 32 888 70 88,

Odzyskiwanie danych

Urządzenia elektroniczne, z których powszechnie korzystamy na co dzień, są wyposażone w różnego typu nośniki danych. Dyski twarde, pendrive’y czy karty pamięci nie są jednak niezniszczalne i mogą ulegać awariom, w efekcie uniemożliwiając użytkownikowi dostęp do znajdujących się na nich danych. W dzisiejszych realiach, kiedy na domowych komputerach i telefonach przechowujemy coraz większą ilość istotnych dla nas informacji oraz dokumentów, utrata nawet części z nich może być bardzo dotkliwa.

W sytuacji, gdy nośnik uległ uszkodzeniu (np. w wyniku zalania albo upadku) nie należy tracić głowy – istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będziemy mogli pomóc w odzyskaniu jego zawartości. Od kilkunastu lat zajmujemy się profesjonalnym odzyskiwaniem danych z uszkodzonych dysków twardych, kart pamięci oraz innych nośników pamięci na terenie Śląska i Zagłębia.

W zakresie odzyskiwania danych oferujemy

Kiedy można odzyskać dane z nośnika?

 Najczęściej awarii ulegają dyski twarde i SSD w komputerach oraz laptopach, karty pamięci w telefonach, nieco rzadziej problem dotyczy pendrive’ów. Najogólniej rzecz biorąc dopóki nośnik nie uległ całkowitemu fizycznemu zniszczeniu, szansa na odzyskanie z niego przynajmniej części danych jest całkowicie realna. Aby jednak było to możliwe, niezbędne są odpowiednie warunki i sprzęt – w zależności od typu uszkodzenia konieczne jest bowiem zastosowanie innych metod ratowania zawartości uszkodzonego nośnika pamięci.

Najogólniej rzecz biorąc rodzaje uszkodzeń można podzielić na dwie grupy: uszkodzenia fizyczne (np. zalanie, spalenie, upadek z dużej wysokości, awaria elektroniki) oraz uszkodzenia w obrębie struktury logicznej dysku (m.in. przypadkowe sformatowanie dysku, usunięcie plików, nadpisanie plików innymi danymi, zamazanie tablicy alokacji). Zarówno w przypadku nośników uszkodzonych mechanicznie, jak i tych z uszkodzeniami logicznymi można skutecznie uratować dane, jeśli dany dysk czy karta pamięci zostanie dostarczona do specjalistycznego serwisu.

odzyskiwanie danych na śląsku

 Samodzielne próby podejmowane w domu nie tylko mają bardzo małą skuteczność, ale także niosą niebezpieczeństwo całkowitego zniszczenia danych, co w przypadku informacji szczególnie istotnych jest ryzykiem, którego nie warto podejmować. Nasze doświadczenie w odzysku danych w Katowicach i innych dużych miastach na terenie Śląska pokazuje, że da się odzyskać dane nawet z dysków, które sporo czasu przeleżały w wodzie lub przetrwały pożar. Z pomocą przychodzi nowoczesna, współczesna technologia oraz wieloletnie doświadczenie naszych ekspertów.

Czy zawsze można odzyskać 100% danych?

 Niestety, nie w każdym przypadku uda się odzyskać komplet danych znajdujących się na uszkodzonym dysku. Ilość danych, które można odzyskać z nośnika, zależy przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju uszkodzeniami mamy do czynienia. Zdecydowanie najtrudniejszym przypadkiem są wszelkiego rodzaju uszkodzenia fizyczne, zwłaszcza w przypadku standardowych dysków twardych. Niemniej jednak dopiero wykonanie profesjonalnej ekspertyzy przez naszych specjalistów pozwoli precyzyjnie określić, w jakim zakresie utracone dane będą możliwe do odzyskania. Praktyka pokazuje, że niejednokrotnie udaje się uratować przynajmniej niektóre dane nawet w przypadku nośników na pierwszy rzut oka nie rokujących zbyt dobrze lub uszkodzonych w znaczącym stopniu.

Z jakich nośników pomożemy odzyskać Ci dane?

nosniki pamieci i karty SD

 Posiadamy profesjonalny sprzęt serwisowy wysokiej klasy, który pozwala nam skutecznie odzyskiwać dane ze wszystkich popularnych typów nośników – m.in. dysków HDD, SSD, RAID, NAS oraz dowolnego rodzaju wymiennych nośników pamięci. Najczęściej do naszego serwisu trafiają wyszczególnione poniżej kategorie sprzętu elektronicznego wykorzystywanego do przechowywania danych:

Dyski twarde

 Uszkodzenia standardowych dysków twardych (HDD – dane zapisywane są na talerzach zamkniętych w pyłoszczelnej obudowie) wynikają zazwyczaj z niewłaściwego obchodzenia się z nimi lub nieszczęśliwych wypadków. Upadek takiego dysku nawet z wysokości kilku centymetrów na twarde podłoże najczęściej kończy się powstaniem mikrouszkodzeń i zarysowań na talerzach z danymi, co w przypadku dalszego użytkowania doprowadzi do stopniowego zniszczenia dysku oraz uniemożliwi odzyskanie jakichkolwiek danych. W przypadku zalania czy spalenia niezbędne jest rozebranie dysku w warunkach laboratoryjnych i podjęcie próby uratowania zapisanych danych przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.

Dyski SSD, które stają się dziś coraz popularniejszym wyposażeniem komputerów i laptopów, wymagają innego podejścia z racji odmienności konstrukcyjnej. Są to dyski oparte na pamięciach FLASH i zupełnie pozbawione elementów mechanicznych. W praktyce oznacza to, że w przypadku uszkodzenia elektroniki takiego nośnika (to jedna z najczęstszych przyczyn awarii dysków SSD) trzeba w pierwszej kolejności ostrożnie wylutować wszystkie kości pamięci, skopiować ich zawartość, a dopiero później podjąć próbę odtworzenia zawartości  i odzyskanie danych z dysku twardego.

Karty pamięci SD

 Dostępne obecnie na rynku karty pamięci SD mają zazwyczaj naprawdę niewielkie rozmiary, co wynika z ich specyfiki konstrukcyjnej – to tzw. monolity, w których kontroler jest zintegrowany z kością pamięci i pozostałymi układami pomocniczymi. Z perspektywy użytkownika jest to sytuacja dobra, ponieważ karty mogą dzięki temu być nieduże, natomiast pod względem serwisowym odzyskiwanie danych z uszkodzonych kart sd jest procesem o dość dużym stopniu skomplikowania. Nasz serwis komputerowy w Katowicach dysponuje jednak odpowiednim zapleczem technicznym, co pozwala nam odzyskiwać dane z kart SD dowolnej pojemności niezależnie od rodzaju uszkodzeń, jakim uległy.

Pendrive

 W przypadku pendrive’ów najczęściej dochodzi do uszkodzeń elektroniki lub uszkodzeń mechanicznych (złamanie urządzenia albo urwanie wtyku), nieco rzadziej mamy do czynienia z uszkodzeniami struktury logicznej takiego nośnika danych. Pod względem konstrukcyjnym typowy pendrive nie odbiega znacznie od dysku SSD – dane są przechowywane w kościach FLASH, tak więc jeśli nie uległy one zniszczeniu, możliwe będzie uratowanie przynajmniej części plików znajdujących się na takim nośniku pamięci.

Cena odzyskania danych z nośnika pamięci

 W zależności od rodzaju oraz zakresu uszkodzenia nośnika odzyskanie z niego danych może być bardziej lub mniej czasochłonne i trudne. Każdy dysk twardy, karta pamięci czy pendrive ma inną charakterystykę techniczną i jest uszkodzony w inny sposób, dlatego wszystkie przypadki traktujemy indywidualnie. Oznacza to również, że wycena odzyskania danych z konkretnego nośnika będzie dla każdego klienta przygotowana także indywidualnie – pod uwagę bierzemy między innymi ilość danych do odzyskania, zakres i typ uszkodzeń nośnika oraz dostępność ewentualnych części zamiennych (jeśli ich wykorzystanie jest niezbędne podczas odzyskiwania danych z nośników uszkodzonych fizycznie). Nie bez znaczenia jest też czas, w jakim mamy zrealizować usługę.

Na koniec chcemy podkreślić, że w odniesieniu do kluczowych danych (np. wyników prac badawczych gromadzonych przez lata) nie istnieje coś takiego, jak „zbyt wysoki koszt odzyskania”, gdyż z perspektywy właściciela tych danych są one bezcenne. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy istnieją one tylko w jednym egzemplarzu – nasza praktyka pokazuje, że ma to miejsce w zdecydowanej większości przypadków, ponieważ wciąż zbyt mało osób regularnie tworzy kopie zapasowe ważnych danych.

Zapraszamy do kontaktu z nami wszystkie osoby oraz instytucje, które potrzebują skorzystać z profesjonalnego i skutecznego odzyskiwania danych w Katowicach, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i innych miastach na terenie Śląska oraz Zagłębia. Odzyskujemy dane z dowolnego rodzaju nośników, zawsze skrupulatnie weryfikując, jakie dane będzie można odzyskać i zaproponujemy przystępną cenę oraz dogodny termin realizacji.

Tu nas znajdziesz

FORMULARZ KONTAKTOWY

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych w związku z wysłaniem zapytania przez formularz kontaktowy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawienia, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest ABC Komputery MESKOMP z siedzibą w Katowicach, ul. Gen. Jankego 211