501 516 684, 32 888 70 88,

Naprawa komputerów i laptopów

W zakresie naprawy komputerów oferujemy

Komputery i laptopy na stałe weszły do codziennego życia, zmieniając swój status z roli przedmiotów luksusowych na przydatne narzędzia do pracy, nauki, rozrywki czy poszukiwania informacji. W wielu firmach są niezbędne do realizacji obowiązków zawodowych, a nawet mała awaria jest powodem wielu problemów. Również w domu uszkodzony dysk czy matryca laptopa ograniczają dostęp do materiałów szkoleniowych i uniemożliwiają kontakt ze znajomymi. Naprawianie komputera wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia.

 

naprawa komputera

Różnorodność dostępnych na rynku urządzeń sprawia, że praktycznie każdy model wymaga innego podejścia. Kluczem do ich oceny oraz opracowania strategii naprawczej jest umiejętność przeprowadzenia diagnostyki. Pomimo szerokiej rzeszy amatorów, którzy radzą sobie z drobnymi problemami, tylko serwis dysponuje profesjonalnym oprogramowaniem i urządzeniami diagnostycznymi. Dzięki nim jest możliwe precyzyjne określenie, który podzespół zawodzi i dlaczego. Jeszcze większej wprawy wymaga naprawa laptopa, w którym rozlokowanie podzespołów jest uwarunkowane małą pojemnością obudowy. Często demontaż zasilacza czy płyty głównej wymaga specjalistycznych narzędzi i sprawdzonych trików.

W przeszłości standardowa naprawa komputera zazwyczaj sprowadzała się do wymiany podzespołu na nowy. Karty graficzne, płyty główne czy procesory są drogie, co warunkuje także koszt wykonania naprawy. W naszym serwisie idziemy krok dalej. Dzięki doświadczeniu, wiedzy i umiejętnościom wykonujemy również naprawy, które przywracają sprawność uszkodzonego podzespołu. Zaliczają się do nich m.in. lutowanie i reballing układów BGA.

W jakich przypadkach możesz zgłosić się do nas?

Serwis ABC Komputery MESKOMP wykonuje naprawy komputerów i laptopów w szerokim zakresie usterek. Twoje urządzenie nie włącza się prawidłowo, przegrzewa się, często samo wyłącza? Laptop lub pecet jest bardzo głośny podczas pracy? Nie możesz połączyć się z Internetem i stale otrzymujesz komunikat o błędzie karty sieciowej? Ekran monitora lub laptopa nie jest oświetlony równo, pojawiają się na nim paski lub przebarwienia? A może na swój komputer wylałeś napój i urządzenie nie działa? W każdej z wymienionych sytuacji oraz w wielu innych możesz zwrócić się do nas. Sprawdź, jakie usługi wykonujemy.

Uszkodzenie płyty głównej w komputerze PC lub laptopie

Płyta główna jest tzw. obwodem drukowanym, który odpowiada za komunikację wszystkich montowanych na niej elementów. Są to procesor, chipset, BIOS, karta graficzna, gniazdo pamięci operacyjnej, regulator napięcia, a także złącza do urządzeń peryferyjnych (monitor, mysz, klawiatura, USB, drukarka itp.). Do najczęstszych uszkodzeń płyty głównej zaliczają się zwarcie układów elektronicznych, uszkodzenie portów, pęknięcie laminatu i zamoczenie. Przyczynami takich usterek mogą być między innymi podłączenie niewłaściwego zasilacza, uszkodzony kabel czy też skok napięcia w instalacji elektrycznej. Zbyt wysokie napięcie prowadzi do uszkodzeń delikatnych elementów elektronicznych.

Wymiana matrycy LCD i LED w laptopach

Matryca LCD lub LED to nic innego, jak ekran laptopa. Ze względu na jej zintegrowanie z całym urządzeniem nie może być szybko zastąpiona innym monitorem, zazwyczaj uniemożliwiając korzystanie z urządzenia. Matryce są zaliczane do delikatnych i wrażliwych na uszkodzenia części notebooka. Do najczęstszych należą uszkodzenia mechaniczne, a także awarie elektroniki, w tym układu wyświetlającego obraz, świetlówki, inwerterów i tasiemek połączeniowych. Naprawa laptopów w tym zakresie nie zawsze wymaga wymiany matrycy. Niekiedy wystarczająca jest wymiana uszkodzonych komponentów na płycie głównej.

Naprawa układów zasilania w laptopie lub PC

Układ zasilania w laptopie czy komputerze jest rozbudowanym systemem, złożonym z układów scalonych i innych elementów, z przetwornicami AC-DC i głównym źródłem energii. Stopień jego skomplikowania wynika z faktu, że umieszczone na płycie głównej podzespoły do pracy potrzebują innych rodzajów zasilania. Dodatkowo, niezbędny jest też system kontroli oraz sekwencyjnego włączania i wyłączania. Nawet niewielkie przepięcie w sieci lub uszkodzony zasilacz mogą powodować poważne uszkodzenia elektroniki, a w konsekwencji – kosztowne naprawy lub nawet wymianę całych podzespołów.

Jednym z najczęstszych powodów awarii układu zasilania jest stosowanie niewłaściwych zasilaczy. Szczególnie w laptopach oryginalne modele są drogie i nie zawsze dostępne. Stosowanie zamienników lub zasilaczy uniwersalnych może powodować np. niekompatybilność wtyczek z gniazdami. Następstwem są przeskoki impulsów elektrycznych lub przerwy w zasilaniu. Naprawa notebooków czy komputerów w tym zakresie obejmuje m.in. wymianę uszkodzonych gniazd oraz diagnozowanie i naprawy poszczególnych uszkodzeń na płycie głównej.

Usuwanie skutków zalania laptopa

Zalanie laptopa lub komputera należy do wypadków, które wymagają natychmiastowej reakcji. Wilgotne środowisko nie sprzyja metalowym lutom, a w kontakcie z cyną czy miedzią inicjuje niekorzystne reakcje chemiczne. Mają one charakter kaskadowy, dlatego im później urządzenie jest oddane do serwisu, tym większe są szkody, a w konsekwencji również koszt ich usuwania. Stopień uszkodzeń zależy również od postępowania użytkownika po zalaniu. Natychmiastowe odłączenie od zasilania i odwrócenie urządzenia do góry nogami, pozwala na ograniczenie ingerencji płynu w bardziej wrażliwych miejscach. Konieczne jest też jak najszybsze dostarczenie urządzenia do naszego serwisu. Naprawy laptopów po zalaniu obejmują rozkręcenie i zdiagnozowanie stopnia oraz rodzaju uszkodzeń, określenie opłacalności i kosztów naprawy, czyszczenie i suszenie elementów wewnętrznych oraz kontrolę za pomocą miernika układów.

Wymiana i naprawa dysku twardego

Dyski twarde są najbardziej narażone na uszkodzenia ze względu na ich ciągłą i intensywną eksploatację. Problem z niesprawnym nośnikiem jest tym większy, że często zawiera on cenne dane. Ogólnie awarie dysków można podzielić na: software"owe – obejmujące naruszenie logicznej spójności danych oraz hardware"owe – obejmujące fizyczne uszkodzenia poszczególnych elementów - głowic, elektroniki dysku, silnika czy talerzy. Do przyczyn takich awarii można zaliczyć: skoki napięcia, uszkodzenia mechaniczne, działanie użytkowników, ataki wirusów, uszkodzenie struktury danych itp. W każdym takim przypadku naprawa komputerów i laptopów zazwyczaj wymaga wymiany dysku na nowy. Naprawy nośników wykonuje się rzadko, ze względu na ich nieopłacalność i specjalne wymagania środowiskowe (sterylność). Wymiana dysku w naszym serwisie może też być podyktowana modyfikacją sprzętu.

Czyszczenie układów chłodzących w laptopach i komputerach

Czyszczenie układów chłodzących jest standardową usługą, wykonywaną nie tylko w zakresie naprawy laptopów i komputerów, ale też niezależnie – jako element okresowej konserwacji urządzenia. Usuwanie warstwy kurzu oraz wymiana pasty termoprzewodzącej pozwalają na przywrócenie sprawnej komunikacji między procesorem a płytą główną. Dzięki temu znacznie poprawia się wydajność obu elementów i zmniejsza ryzyko przegrzania. Konsekwencją zaniedbania czyszczenia radiatora jest znaczne zwolnienie tempa pracy urządzenia, a w dalszej kolejności – jego zawieszanie się i resetowanie.

Masz inny problem z komputerem? Skontaktuj się z nami!

 Wymienione usługi nie wyczerpują jeszcze oferty naszego serwisu. Naprawiamy komputer i laptop każdej marki, w szerokim zakresie drobnych usterek i poważnych awarii. Jeśli Twój problem nie pojawił się wyżej, nie przejmuj się tym. Zadzwoń do nas lub napisz, a przeprowadzimy diagnozę i w miarę możliwości usuniemy usterkę.

Tu nas znajdziesz

FORMULARZ KONTAKTOWY