501 516 684, 32 888 70 88,

Odzyskiwanie danych z pendrive

Możliwość przenoszenia danych cyfrowych z komputera na komputer jest wyjątkowym udogodnieniem, gdyż pozwala na wymianę dużych ilości informacji bez potrzeby ich tworzenia od podstaw. Popularne przez wiele dziesięcioleci dyskietki obecnie są już tylko obiektem muzealnym. Ich następcami są znacznie pojemniejsze i wygodniejsze dyski zewnętrzne czy pendrive’y.  

Mobilne nośniki danych mają wiele zalet, wśród których z pewnością wyróżnia się ich pojemność. Obecnie jest ona już liczona w terabajtach, co pozwala na zapisywanie bardzo dużych plików graficznych czy multimedialnych. Z drugiej strony przenośny pendrive jest też znacznie bardziej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Niewielkie rozmiary tych urządzeń sprawiają, że najczęściej są one przenoszone w kieszeni czy też na dnie torby lub plecaka. W następstwie łatwo wypadają, zanieczyszczają się, ulegają zamoczeniu czy zgnieceniu. W takich sytuacjach zagrożone są też zapisane na nich dane.  

Jakie pliki można odzyskać z uszkodzonego pendrive’a?

Przypadkowe uszkodzenie mobilnego nośnika nie jest ostatecznym wyrokiem, zgodnie z którym właściciel jest skazany na bezpowrotną utratę informacji. Odzyskanie danych z pendrive’a jest możliwe i to w znacznym procencie pod warunkiem, że zajmuje się tym specjalista. Jest też konieczne odpowiednie zabezpieczenie urządzenia i powstrzymanie się od różnych samodzielnych działań. Próba naprawy nośnika czy wykonywanie na nim jakiejkolwiek dodatkowej operacji mogą prowadzić do dalszych uszkodzeń lub nadpisania pliku. W takich sytuacjach odzysk danych z pendrive’a może się zakończyć niepowodzeniem.

Z uszkodzonego nośnika można odzyskać wszystkie typy plików, które zostały na nim zapisane. Jednak ze względu na budowę pamięci flash jest konieczne stosowanie określonej procedury – w zasadzie jedynej, która pozwala na sukces. Jest to metoda CHIP-OFF, która sprowadza się do wylutowania kości pamięci i sczytania jej zawartości do komputera. Przeniesione dane są poddawane obróbce za pomocą algorytmu dekodującego. Odzyskiwanie plików z pendrive’a często wymaga też ich korekty ze względu na to, że mogą one być niekompletne na skutek powstałego uszkodzenia.

odzyskiwanie danych z uszkodzonego pendrive

Kiedy istnieje możliwość odzyskania danych z pendrive’a?

Odzyskanie plików z uszkodzonego pendrive’a jest możliwie w większości przypadków pod warunkiem, że pamięć flash nie jest zniszczona lub nie zawiera zbyt dużej ilości błędów. Uszkodzenia można podzielić na logiczne, elektroniczne i mechaniczne. Do tych pierwszych zaliczają się wszelkie problemy związane z wykonywanymi operacjami. Jeśli przypadkowo skasowałeś zdjęcia zapisane na nośniku, sformatowałeś go lub zawartość urządzenia jest niedostępna z powodu zawirusowania – odzysk danych nie jest żadnym problemem. Stosowane procedury są proste i nie wymagają stosowania skomplikowanych narzędzi.

Znacznie trudniejsze jest odczytanie i wykonanie kopii plików, które zostały nadpisane lub ich utrata jest następstwem uszkodzenia elektronicznego. Wynika ono z różnych czynników takich jak np. zbyt wysokie napięcie (wada fabryczna) lub odwrotna polaryzacja (nieprawidłowo podłączony port USB). Następstwem są uszkodzenia bezpiecznika, stabilizatora napięcia, diody zabezpieczającej czy najpoważniejsze – uszkodzenie kontrolera pamięci flash. Jak odzyskać dane z pendrive’a w takiej sytuacji? Odpowiedzią jest wymieniona wcześniej procedura CHIP-OFF.

Trzecią grupę awarii stanowią uszkodzenia mechaniczne – zgniecenie, złamanie, urwanie wtyku USB czy zalanie nośnika. Odzyskiwanie plików z pendrive’a jest wówczas specyficzne dla danego problemu, a każdy przypadek może mieć inny charakter i wymaga stosowania innych metod. Możliwości odzyskania plików są uzależnione od stopnia uszkodzenia kości pamięci.

Cena odzyskania danych z pendrive’a

Wbrew powszechniej opinii oraz dostępności oprogramowania, które pozwala na odzysk danych z pendrive’a w rzeczywistości nie jest to zadanie proste i w warunkach domowych rzadko kończy się sukcesem. Wynika to z faktu, że do przeprowadzenia operacji są niezbędne odpowiednie narzędzia, w tym kosztowne komercyjne oprogramowanie. Ponadto, samo sczytywanie danych z nośnika na dysk jest czasochłonne i wymaga stałej obecności serwisanta. Dlatego cena takiej usługi nie zawsze jest niska.

ABC Komputery MESKOMP z Katowic specjalizuje się w usługach, których przedmiotem jest odzyskiwanie danych z pendrive’a. Dzięki doświadczeniu i dobrej znajomości technologii flash wiemy, jak poradzić sobie z każdym uszkodzeniem nośnika, bez względu na jego budowę. Utrudnieniem jest tu ogromna różnorodność produktów, zarówno tych monolitycznych, jak i z oddzielnym chipem. Cena naprawy jest ustalana indywidualnie i zależy od czynników takich jak typ nośnika, rodzaj uszkodzenia, pojemność pamięci, czas poświęcony na wykonanie usługi czy narzędzia niezbędne do odzysku danych. 

Jeśli zastanawiasz się, jak odzyskać usunięty plik z pendrive’a, urządzenie nie komunikuje się z komputerem, nie wyświetla plików lub pojemności pamięci, zalałeś lub złamałeś nośnik pamięci skorzystaj z pomocy specjalistów. W zdecydowanej większości przypadków odzyskasz swoje pliki.