Wymiana matrycy w laptopie - czy się to nam opłaca? - naprawimy.net.pl
501 516 684, 32 888 70 88,

Wymiana matrycy w laptopie – czy się to nam opłaca?

uszkodzona matryca laptopa

Ekran wyświetlacza w laptopie jest niezbędny do tego, aby móc w pełni korzystać z możliwości urządzenia. Pomimo pozornego braku związku z działaniem dysku czy pamięci, brak opcji wyświetlenia efektów pracy, oglądania filmu z dysku DVD czy zdjęć zapisanych na pendrivie praktycznie sprawia, że sprzęt staje się bezwartościowy. Dlatego uszkodzona matryca jest jedną z najbardziej problematycznych awarii.

Najczęstsze powody uszkodzenia matrycy laptopa

Matryca w laptopie jest nie tylko bardzo istotna i pełni funkcję, bez której właściwie nie da się korzystać z urządzenia. Jest to również część bardzo wrażliwa i jednocześnie droga, co stanowi niezbyt korzystne połączenie. Dlatego każdy właściciel mobilnego komputera powinien szczególnie zadbać o ten jego aspekt, chroniąc go przed przypadkowymi uszkodzeniami. 

Zepsuty laptop nie tylko pozbawia możliwości korzystania z różnych form rozrywki. Często jest też narzędziem pracy czy nauki, zwłaszcza podczas realizacji studiów tematycznie związanych z elektroniką czy projektowaniem. Jakimi symptomami objawia się uszkodzona matryca w laptopie? Objawy są uzależnione to rodzaju uszkodzenia. Do najczęstszych zaliczają się:

  • ślady stłuczenia, w postaci pajączka lub postępującej plamki,
  • słabe podświetlenie lub jego brak (obraz na matrycy widoczny tylko pod kątem),
  • pionowe paski, pojawiające się cyklicznie na ekranie,
  • przekłamania kolorów – charakteryzują się nimi matryce, których czas użytkowania jest bardzo długi,
  • migający lub zanikający obraz.

Wymienione przykłady należą do najczęstszych i w większości przypadków są objawem wysłużenia się matryc laptopów. Do uszkodzeń mechanicznych, wynikających np. z uderzenia w ekran czy zatrzaśnięcia przedmiotu w zamykanym urządzeniu należą pajączki i plamki. Natomiast problemy z podświetleniem wynikają z wielu przyczyn. Do tych często diagnozowanych przez pracowników serwisu zaliczają się awaria świetlówek, układu sterowania podświetleniem lub inwertera.

Uszkodzony ekran laptopa – czy się opłaca wymienić?

W przypadku większości wymienionych awarii naprawa nie jest możliwa. Dotyczy to zarówno wyeksploatowanych części, jak i tych uszkodzonych fizycznie. W takich sytuacjach jedynym rozwiązaniem jest wymiana matrycy na nową. Jest to naprawa stosunkowo droga jednak warto pamiętać, że bez profesjonalnego zdiagnozowania przyczyny nie można mówić o jej opłacalności. Dlatego warto odwiedzić serwis.

Przykładowo, urządzenie zostało kupione niedawno? Jeśli po kilku miesiącach użytkowania przypadkowo została uszkodzona matryca w laptopie, gwarancja producenta pozwoli na wymianę bez wysokich nakładów finansowych. Za awarię może też odpowiadać taśma sygnałowa. Zarówno ona, jak i wymiana świetlówki zaliczają się do mniej problematycznych napraw i są też mniej kosztowne. 

Wymiana matrycy w laptopie nie będzie też konieczna przy awarii inwertera. Koszt naprawy oraz nowej części jest też od niej kilkakrotnie niższy.

Może Cię zainteresować: Zalany laptop – co robić?

Alternatywne rozwiązanie z zepsutą matrycą

Uszkodzenie matrycy nie jest jeszcze wyrokiem dla laptopa. Teoretycznie można podłączyć urządzenie do tradycyjnego monitora, jeśli takim dysponujesz lub też do telewizora – jeśli ma odpowiednie wejścia. Jest to jednak rozwiązanie doraźne, w sytuacji, gdy liczy się czas. Połączenie urządzenia ze stacjonarnym monitorem ogranicza jego możliwości do pracy na biurku. Nie możesz go ze sobą zabrać na uczelnię czy do pracy. 

Z drugiej strony, jeśli nie dysponujesz monitorem, konieczny będzie wydatek na taki sprzęt. Nie jest on wprawdzie tak drogi jak wymiana matrycy w laptopie, ale i tak zainwestujesz w niego kilkaset złotych. Jedną z alternatyw jest też wymiana matrycy na używaną. Dokonując takiego wyboru musisz liczyć się z tym, że popracuje ona znacznie krócej, niż nowa.

Koszty wymiany w serwisie laptopów

Naprawa laptopa jest znacznie trudniejsza od naprawy stacjonarnego komputera. Ze względu na jego konstrukcję również nie każdy model można rozłożyć w domu samodzielnie bez używania specjalistycznych narzędzi. Natomiast w przypadku, gdy uszkodzeniu uległa matryca, jej cena powinna skłonić do tego, aby odwiedzić serwis laptopów i powierzyć zadanie w ręce specjalistów. Z pewnością poniesiesz znacznie mniejszy koszt niż w sytuacji, gdy podczas próby wymiany sam ją uszkodzisz, podczas gdy wystarczyłoby jedynie wymienić taśmę lub inwerter.