Co warto wymienić w starym komputerze? - naprawimy.net.pl
501 516 684, 32 888 70 88,

Co warto wymienić w starym komputerze?

Stary komputer

W okresie powszechnej technicyzacji również bardzo intensywnie rozwija się branża komputerowa. Co kilka miesięcy producenci ogłaszają premierę nowych podzespołów, takich ja karty graficzne procesory czy dyski twarde o dużej pojemności i wysokiej prędkości zapisywania danych. W efekcie komputer staje się przestarzały już po 2-3 latach, stawiając ograniczenia w obsłudze nowych gier czy programów graficznych.

Stary komputer stacjonarny nie musi jednak trafić do utylizacji. Dzięki dostępnym na rynku podzespołom w prosty sposób można poprawić jego parametry. Dowiedz się, jak ulepszyć stary komputer i jakie części w nim wymienić.

Ustal budżet jaki możesz przeznaczyć na udoskonalenie komputera

Pierwszym krokiem przed podjęciem próby modyfikacji wyposażenia peceta jest przeanalizowanie własnych możliwości finansowych. Dostępne na rynku podzespoły różnią się jakością, parametrami i oczywiście ceną, co ma duże znaczenie dla wyboru tych właściwych rozwiązań. Warto wziąć pod uwagę, że nie każdy stary komputer wymaga instalacji najnowszej karty graficznej zwłaszcza, jeśli nie będzie wykorzystywany np. do projektowania grafiki.

Jeśli chcesz zmodyfikować komputer do pracy biurowej, warto zadbać o cichy dysk SSD, natomiast wysoko wydajne procesory nie są tu wymagane. Im więcej mają one rdzeni tym intensywniej muszą być chłodzone, a to przekłada się na poziom generowanego hałasu oraz ilość zużywanej energii. Jeśli zastanawiasz się jak ulepszyć stary komputer określ swoje możliwości finansowe. W kolejnym kroku będziesz mógł dobrać takie podzespoły, których zakup zmieści się w tej kwocie.

Przemyśl, do czego najczęściej używasz komputer

Wymiana podzespołów w starym komputerze powinna być planowana pod kątem jego przyszłego przeznaczenia. Nie oznacza to, że jeśli wcześniej używałeś jednostki do pracy biurowej czy odrabiania lekcji, nie możesz jej teraz przystosować do potrzeb grania czy projektowania grafiki. Niestety komputer do gier czy komputer do grafiki wymagają instalacji drogich i nowoczesnych kart graficznych oraz bardzo wydajnych procesorów. O tym jak dobrać takie podzespoły przeczytasz więcej w artykule: Jakie podzespoły wziąć pod uwagę przy składaniu komputera?

Co warto wymienić w komputerze do lepszego działania?

Możliwości reorganizacji wnętrza komputera są duże, o czym z pewnością świadczy fakt, że zamiast kupowania kompletnej jednostki, można ją samodzielnie złożyć z pojedynczych podzespołów. To z kolei oznacza, że każda część, począwszy od płyty głównej i procesora, po taśmy sygnałowe jest wymienna. Jednak nie wszystkie warto wymieniać lub też nie zawsze ich wymiana jest potrzebna. Wybór odpowiedniego zestawu jest uzależniony wiekiem komputera, jego planowanym przeznaczeniem oraz wspomnianymi wcześniej możliwościami finansowymi.

Dysk twardy z HDD na SSD

dysk twardy do komputera

Przez wiele lat użytkownicy komputerów korzystali jedynie z dysków twardych HDD (Hard Disc Drive), a jedyna możliwość wyboru sprowadzała się do ich pojemności. W tym zakresie dokonało się wiele zmian, gdyż jeszcze 20 lat temu domowe pecety pracowały z dyskami o pojemności 500 Mb. Obecnie nie tylko pozwalają one na zapis danych w terabajtach, ale też pojawiła się nowa technologia i skonstruowane w niej dyski SSD (Solid State Drive). Wymiana dysku w laptopie na SSD zwiększa wydajność urządzenia.

W przeciwieństwie do swoich poprzedników taki dysk nie zawiera ruchomych części, a umieszczone wewnątrz kilka-kilkanaście kości NAND znacznie przyspiesza bezpośrednią prędkość zapisu/odczytu danych. Montaż dysku SSD w laptopie jest też wskazany wówczas, gdy urządzenie często bywa wykorzystywane w podróży lub w miejscach odległych od stałego blatu biurka czy stołu. Nowe modele są odporniejsze na wstrząsy i wibracje oraz z pewnością cichsze. Ta ostatnia cecha sprawia, że warto o nich pomyśleć również w komputerach biurowych.

Pamięć RAM oraz procesor

Pamięć RAM i procesor to podzespoły, które decydują o mocy obliczeniowej komputera oraz o jego możliwości jednoczesnego przetwarzania nawet bardzo dużych pakietów danych. Wymiana pamięci RAM pozwala na zwiększenie możliwości pracy na takich plikach, dlatego jest wskazana wówczas, gdy urządzenie ma być przeznaczone do programowania. O większym RAM-ie z szybkim taktowaniem oraz wydajnym, wielordzeniowym procesorze powinni też pomyśleć gracze. Błyskawiczne wykonywanie operacji jest dla nich podstawą do pokonywania kolejnych poziomów nowoczesnych produkcji.

Dokładanie pamięci RAM z pozoru jest proste, gdyż wymaga jedynie wpięcia nowej karty w odpowiedni slot. Warto jednak pamiętać, że nie płyta główna obsługuje tylko określony standard kości, a na jej powierzchni może już nie być wolnych slotów. Dlatego przed wymianą należy sprawdzić, jakie są możliwości rozbudowy. Podobnie przedstawia się kwestia wymiany procesora. Kupując wydajniejszy model trzeba go dopasować do typu płyty głównej.

procesor do starego komputera

Karta graficzna

Karta graficzna jest najdroższym i również najbardziej problematycznym elementem komputera. Jej specyfiką jest to, że w jednych pecetach po prostu musi być, aby było możliwe wyświetlanie obrazu na monitorze, a w innych wymaga bardzo dobrych parametrów. Ten moduł komputerowy należy do najbardziej zróżnicowanych cenowo, a koszt jego zakupu waha się od 150 zł do kilku tysięcy zł. Dlatego wymiana karty graficznej w komputerze wymaga starannego przemyślenia pod kątem potrzeb użytkownika i zasadności wyboru danego modelu.

Z najlepszych kart zaliczanych do najwyższej półki z pewnością skorzystają gracze – pasjonaci użytkowania najnowszych produkcji klasy AAA. Dobrej klasy karta graficzna jest też niezbędna dla zawodowego grafika, który wykonuje projekty lub symulacje w 3D. Natomiast w przypadku komputera domowego czy biurowego wymiana karty graficznej często jest zbędna, gdyż z plikami tekstowymi czy wyświetlaniem zdjęć poradzi sobie nawet ta zintegrowana.

Nie jesteś pewien czy dasz radę zmodyfikować komputer?

Modernizacja komputera to prosty sposób na przedłużenie jego żywotności i dostosowanie parametrów technicznych do wzrastających potrzeb użytkownika. Jeśli pecet „rośnie” razem z Tobą zmieniając się z urządzenia do nauki w komputer do pracy, projektowania czy grania, prosta modernizacja PC pozwoli Ci na zwiększenie jego możliwości. Wybór i wymiana podzespołów są stosunkowo proste, jednak jeśli nie wiesz, jak tego dokonać lub chcesz zyskać pewność, że zmiany będą przeprowadzone we właściwym kierunku skorzystaj z pomocy specjalistów.

Modernizacja komputera PC to jedna z usług, jaką świadczy serwis komputerów w Katowicach MESKOMP. Działamy na terenie Śląska i Zagłębia oferując wsparcie w szeroko rozumianej branży napraw i serwisowania komputerów oraz laptopów. Zgłoś się do nas a podpowiemy CI, jakie podzespoły wymienić, aby urządzenie spełniało Twoje oczekiwania. Przeprowadzimy również taką modernizację zgodnie z Twoimi sugestiami, w rozsądnej cenie i dogodnym terminie. Zapraszamy do kontaktu!