Naprawa komputera - od czego zacząć? - naprawimy.net.pl
501 516 684, 32 888 70 88,

Naprawa komputera – od czego zacząć?

naprawa komputera

Komputer stanowi obecnie nieodłączną część naszej codzienności. Jest wykorzystywany zarówno do pracy i nauki, jak i w celu pozyskiwania informacji, zapewniania rozrywki czy utrzymywania kontaktów z innymi osobami. Jako urządzenie techniczne nie jest niezawodny i tym bardziej wieczny. Dlatego od czasu do czasu ulega różnym awariom.

Kiedy pojawia się problem z włączeniem komputera, pecet restartuje się lub wyświetla na monitorze niepokojące komunikaty, z pewnością doszło do zaburzenia jego pracy. Jak postępować w takich sytuacjach i od czego zacząć, aby przywrócić sprawność urządzenia?

Diagnoza usterki i starych podzespołów w komputerze

Pasjonaci, którzy zajmują się naprawami często porównują usterki komputera do choroby. Tę analogię potwierdza chociażby korzystanie z terminologii takiej jak zawirusowanie czy leczenie peceta. Podobnie też jak w przypadku tradycyjnej grypy przed przystąpieniem do jakiegokolwiek działania naprawczego jest niezbędna diagnostyka. To ona pozwala na wykrycie, jakie usterki zaburzają pracę jednostki i czy jest możliwe ich usunięcie.
Awarie komputerów mogą wynikać z różnych przyczyn, które ogólnie dzielą się na sprzętowe i pochodzące z błędów oprogramowania. O ile w tym drugim przypadku często wystarczy usunąć wirusy spowalniające komputer, o tyle awarie mechaniczne są poważniejsze, a ich eliminowanie – bardziej kosztowne. Postawienie diagnozy zawsze stanowi pierwszy krok przed podjęciem decyzji o dalszym postępowaniu. Może nim być samodzielne czyszczenie systemu operacyjnego włącznie z formatowaniem dysku. Może to być również modernizacja komputera lub fizyczna naprawa usterek w profesjonalnym serwisie.

Może Cię zainteresować: Zdalna naprawa komputerów – dlaczego warto korzystać z tej usługi?

Decyzja – wymiana na nowy komputer czy wymiana podzespołów

Jeśli powodem problemów w pracy peceta nie są wirusy spowalniające komputer, ani błędy z systemie operacyjnym z pewnością odpowiada za nie sam sprzęt. Szczególnie urządzenia intensywnie eksploatowane ulegają zużyciu jak każda konstrukcja mechaniczna. Twardy dysk zawiera wiele ruchomych części, które zużywają się podczas pracy na skutek fizycznego wycierania. Z kolei starzejące się kondensatory elektrolityczne odpowiedzialne między innymi za jakość przesyłanych sygnałów, przyczyniają się do awarii płyt głównych, kart graficznych i innych podzespołów.
Warto też wspomnieć o usterkach, które wynikają z przyczyn zewnętrznych, takich jak zalanie komputera herbatą czy skok napięcia w sieci. Wszystkie wymienione problemy wiążą się z pogorszeniem, a często nawet uniemożliwieniem pracy urządzenia i koniecznością jego naprawy. Jeśli dochodzi do takich awarii, a diagnostyka wskazuje na uszkodzenie dysku twardego czy karty graficznej, konieczne jest podjęcie decyzji – czy bardziej opłacalna będzie modernizacja komputera, czy lepiej wymienić go na nowy.

Może Cię zainteresować: Co warto wymienić w starym komputerze?

podzespoły w komputerze

Co jeśli zdecydowaliśmy się kupić nowy komputer?

Zakup nowego komputera wcale nie jest prosty nawet dla tych osób, które mają pojęcie o sprzęcie i tym, co znajduje się wewnątrz obudowy. Tym bardziej będzie się zmagać z tym wyborem laik, który z komputera jedynie korzysta na potrzeby pracy zawodowej czy rozrywki. Trudności z wyborem są tym większe, że na rynku można obecnie znaleźć setki różnych konfiguracji, przystosowanych do użytku domowego, firmowego czy też przeznaczonych dla wąskich grup użytkowników.

Najlepszym rozwiązaniem jest zasięgnięcie rady specjalisty, który oceni potrzeby przyszłego użytkownika i podpowie najlepszą opcję. Warto pamiętać, że sklepy wielkopowierzchniowe sporadycznie zatrudniają sprzedawców, którzy rzeczywiście dobrze znają się na sprzęcie. Zazwyczaj ich celem jest osiągnięcie jak najwyższego progu sprzedaży, dlatego polecają rozwiązania niekoniecznie dobre i sprawdzone. Aby mieć gwarancję, że nowy komputer spełni swoje zadanie i nie zestarzeje się w ciągu roku, należy poprosić o wsparcie w serwisie komputerowym.

Warto przeczytać: Jakie podzespoły wziąć pod uwagę przy składaniu komputera?

Co w wypadku gdy wymieniamy tylko podzespoły w komputerze?

Mechaniczna usterka komputera nie musi oznaczać konieczności wymiany całego urządzenia na nowe. Zważywszy, że nawet pecety z najniższej półki kosztują ponad 1000 zł, jest to spory wydatek dla osoby o przeciętnych dochodach. Nie zawsze też awaria wymaga wymiany całego urządzenia. Problem z wyłączającym się komputerem może być następstwem uszkodzenia tylko jednego elementu – np. zasilacza. Jego wymiana to koszt rzędu 400-500 zł, co w przypadku droższych i wydajniejszych modeli pecetów jest zaledwie cząstką ich ogólnej wartości.
Jedną z wielu przyczyn problemów z komputerem jest też jego starzenie się. Nie chodzi tu jednak o zużywanie się części, ale o szybki postęp technologiczny, w którego efekcie nowe gry, filmy w technologii 4K czy specjalistyczne oprogramowanie „nie chodzą” na danym sprzęcie. W takiej sytuacji jest niezbędna modernizacja komputera, czyli wymiana starszych podzespołów na bardziej wydajne oraz rozbudowanie pamięci RAM.

Warto tu zwrócić uwagę na zagrożenia związane z modernizacją komputera. Wybór, zakup i wymiana pojedynczych podzespołów nie tylko mogą nie poprawić wydajności urządzenia, ale wręcz przyczynić się do jej osłabienia. Wynika to z faktu, że wszystkie podzespoły w jednostce muszą być ze sobą kompatybilne.

wnętrze komputera do naprawy

Nie jesteś pewien czy sam jesteś w stanie zmodernizować komputer?

Jeśli masz problem z wyłączającym się komputerem, Twój pecet nie działa tak jak powinien, wyświetla komunikaty ostrzegawcze lub pracuje zbyt wolno – z pewnością potrzebujesz zmian. Możesz ich dokonać samodzielnie rozpoczynając od diagnostyki, a kończąc na modernizacji lub usuwaniu wirusów. Warunkami są dobra znajomość sprzętu oraz dostęp do profesjonalnego oprogramowania czy narzędzi. Jeśli jednak nie masz takich umiejętności lub nie jesteś pewno, że ominiesz zagrożenia związane z modernizacją – powierz to zadanie w ręce specjalistów.

Nasz serwis komputerowy w Katowicach oferuje wsparcie w tym zakresie wszystkim mieszkańcom Śląska. Zajmujemy się nie tylko diagnostyką i naprawami komputerów, ale w naszej ofercie usług jest również modernizacja komputera. Doradzamy, jakie podzespoły wymienić, a dzięki profesjonalnym narzędziom diagnostycznym powiemy też, które z nich są przestarzałe lub uszkodzone i wymagają wymiany. Masz problem z wyłączającym się komputerem? Skontaktuj się z nami, a pomożemy Ci go rozwiązać.