Dlaczego nie warto naprawiać komputera na własną rękę? - naprawimy.net.pl
501 516 684, 32 888 70 88,

Dlaczego nie warto naprawiać komputera na własną rękę?

naprawianie komputera

Komputery i laptopy, jak wszystkie urządzenia, niekiedy ulegają awarii. Może ona mieć różne podłoże, począwszy od usterki technicznej czy uszkodzenia mechanicznego, po problemy z oprogramowaniem. Niesprawny pecet może być przyczyną wielu problemów, dlatego część użytkowników decyduje się na szybszą, samodzielną naprawę. Jakie konsekwencje niesie za sobą taka decyzja i dlaczego lepiej skorzystać z pomocy serwisu?

Naprawa komputera a diagnostyka problemu

Komputery nie są urządzeniami o bardzo skomplikowanej konstrukcji, gdyż w rzeczywistości składają się z kilku podzespołów, łączonych z płytą główną za pomocą slotów i kabli, a następnie umieszczanych w obudowie. Dlatego osoby, które dysponują minimalną wiedzą z tej dziedziny mogą we własnym zakresie kupić części i złożyć taką jednostkę. Znacznie większym problemem jest dobór odpowiednich podzespołów, które będą kompatybilne i zagwarantują wydajną pracę.

Podobnie jak ogromna jest różnorodność płyt głównych, procesorów czy kart rozszerzeń, tak zróżnicowane są też ich awarie. Dla przeciętnego użytkownika, laika w świecie technik komputerowych, istotny jest tylko objaw usterki. Niestety fakt, że pecet się nie włącza, restartuje czy system nie chce się załadować może wynikać z wielu powodów. 

Przykładem jest chociażby nieładowanie się systemu. Wśród przyczyn takiego zjawiska wymienia się fizyczne uszkodzenie dysku, skasowany system lub partycję, atak wirusa czy błędne rozpoznanie nośnika przez BIOS. To właśnie wykrycie tego właściwego jest pierwszym krokiem do przywrócenia sprawności urządzenia.

Może Cię zainteresować: Zdalna naprawa komputerów – dlaczego warto korzystać z tej usługi?

Jaką przewagę w diagnozowaniu problemu ma serwis komputerowy?

Diagnostyka jest podstawą wykrycia przyczyny awarii, a do jej przeprowadzania niezbędne są odpowiednie narzędzia. Zazwyczaj dysponuje nimi jedynie serwis komputerowy, który ma dostęp do profesjonalnego oprogramowania. Dla przeciętnego użytkownika jest ono nieosiągalne m.in. ze względu na wysoką cenę. Pracownicy serwisu dysponują też urządzeniami pomiarowymi i akcesoriami, dzięki którym mogą sprawdzić przewodzenie ścieżek układu elektronicznego czy stabilność lutów. 

Dla osoby prywatnej z pewnością dochodzenie do przyczyny awarii bez dostępu do takiego wyposażenia będzie trwało znacznie dłużej, a poszukiwanie usterki będzie miało charakter loterii lub poszukiwania intuicyjnego. Trudności w poszukiwaniu przyczyn awarii wynikają też z ich różnorodności. W praktyce wyróżnia się dwa ich typy:

  • uszkodzenia logiczne (tzw. software”owe lub programowe),
  • uszkodzenia fizyczne (tzw. hardware”owe lub sprzętowe).

Każda tych grup obejmuje wiele różnych typów awarii i wymaga też innego podejścia do ich usuwania. Dobry i doświadczony serwisant na podstawie objawów wie, na które elementy zwrócić uwagę i gdzie poszukiwać przyczyny. Wówczas naprawa komputera czy laptopa jest znacznie szybsza i nie niesie ze sobą ryzyka dalszych komplikacji.

Jakie ryzyko niesie ze sobą naprawa laptopa we własnym zakresie?

Oczywiście nie można założyć, że każdy użytkownik komputera czy laptopa jest laikiem i nie ma pojęcia o tym, jak poszukiwać usterki czy samodzielnie dokonać naprawy. Niestety, większość domorosłych serwisantów ma jedynie bardzo ogólne pojęcie o tym, co robić, a wiedzę często czerpią oni z Internetu. Chociaż jest to cenne i bogate źródła znajdzie się w nim również wiele porad, które są całkowicie błędne i prowadzą do przykrych konsekwencji.

Szczególnie problematyczna jest samodzielna naprawa laptopa. Urządzenia przenośne charakteryzują się tym, że wszystkie podzespoły zostały upakowane w niewielkiej przestrzeni. W efekcie często producenci stosują rozwiązania, które wymagają specjalistycznej wiedzy i przyrządów. Ich brak może skończyć się tym, że już podczas wstępnego rozmontowywania urządzenia dochodzi do wyłamania zaczepów czy uszkodzenia płyty głównej lub procesora. Znacznie poważniejszymi następstwami są całkowita utrata danych lub bezpowrotne zniszczenie nośnika.

Co oferuje profesjonalny serwis komputerowy?

Wybierając serwis komputerowy taki jak ABC Komputery MESKOMP, możesz liczyć nie tylko na profesjonalizm, ale również na wszechstronność usług. Jeśli do placówki masz daleko serwisanci dojadą do Ciebie. Możesz też wysłać urządzenie pocztą kurierską, a po naprawie otrzymasz je z powrotem tą samą drogą. Mocną stroną takiej opcji jest profesjonalna diagnostyka, dzięki której naprawa jest ukierunkowana na konkretny problem. Specjaliści z serwisu poradzą sobie z każdą awarią – zarówno sprzętową, jak i programową, a także odzyskają utracone dane, rozbudują urządzenie i podkręca jego wydajność.