501 516 684, 32 888 70 88,

Główne powody wyłączania się komputera podczas pracy

Główne powody wyłączania się komputera podczas pracy

wyłączony komputer

Samoczynne, nagłe i niespodziewane wyłączanie się komputera w trakcie zwykłego użytkowania zdecydowanie nie jest zjawiskiem normalnym. W wyniku takiego nietypowego zachowania niejednokrotnie tracimy efekty naszej pracy, może również dojść do utraty danych – nawet tych, które są już zapisane na dysku. Jeśli sytuacja powtarza się albo częstotliwość wyłączeń ulega zwiększeniu, niezbędne będzie podjęcie konkretnych działań w celu wyeliminowania źródła problemów.

Możliwych powodów wyłączania się komputera jest wiele i nie sposób wymienić wszystkich, poniżej podajemy jednak krótką listę tych, a którymi w naszej codziennej pracy serwisowej spotykamy się najczęściej. Warto jednak pamiętać, że jeśli żadne środki zapobiegawcze ani rozwiązania, które opisujemy poniżej, nie pomagają, koniecznie należy dostarczyć sprzęt do specjalistów – na terenie Śląska i Zagłębia zapraszamy do naszego serwisu komputerów stacjonarnych i laptopów, by skutecznie rozwiązać wszelkie problemy ze sprzętem.

Kurz zalegający w komputerze

Jednym z najczęstszych powodów wyłączania się komputera podczas pracy jest kurz i innego rodzaju zanieczyszczenia (włosy, sierść, itp.), które gromadzą się wewnątrz obudowy na poszczególnych podzespołach. Najbardziej narażone na kurz są zwłaszcza wentylatory i radiatory, przyciągające drobiny kurzu niemal jak magnes. Trzeba mieć na uwadze, że kurz w dużych ilościach może być bardzo niebezpieczny dla komputera – ponieważ doskonale przewodzi prąd, może doprowadzić do zwarcia czy przeskoczenia mikroładunku elektrycznego pomiędzy elementami na płycie głównej, doprowadzając do awarii i skutkując kosztowną naprawą. Ponadto radiatory i wentylatory „zaklejone” kurzem nie odprowadzają ciepła wystarczająco efektywnie, co skutkuje przegrzewaniem procesora czy innych elementów, a w konsekwencji wyłączaniem się komputera.

Na szczęście z kurzem można sobie w dość łatwy sposób poradzić: wystarczy zaopatrzyć się w pojemnik ze sprężonym powietrzem. Po odłączeniu komputera od zasilania, otwarciu obudowy (tylko, jeśli w ten sposób nie złamiemy gwarancji!) i wyniesieniu urządzenia do dobrze wentylowanej przestrzeni (np. na balkon) warto przedmuchać wszystkie elementy sprężonym powietrzem, usuwając zalegający wewnątrz kurz. Niezbędne jest jednak zachowanie ostrożności: zbytnie zbliżenie końcówki dyszy może uszkodzić wrażliwe podzespoły elektroniczne, ponieważ rozprężające się powietrze ma dość niską temperaturę. Z tego względu ważne jest, by zachować odległość przynajmniej kilku centymetrów od oczyszczanych w ten sposób powierzchni.

Można spotkać się z sugestią, by użyć zwykłego odkurzacza i za jego pomocą usunąć kurz z wnętrza obudowy komputera, jednak szczerze odradzamy to rozwiązanie. Powód jest bardzo prosty:

plastik i tworzywa sztuczne, z których zazwyczaj wykonane są szczotki w odkurzaczach, błyskawicznie się elektryzują i mogą spowodować uszkodzenia od mikroprzepięć.

temperatura w komputerze

Temperatura poszczególnych podzespołów

Przegrzewanie się procesora, pamięci RAM czy karty graficznej to także częste przyczyny samoistnego wyłączania się komputera. Jeśli te podzespoły nie są zakurzone, a problem nadal występuje, może to oznaczać konieczność ich wymiany na nowe (w przypadku RAM-u) lub dokładnego sprawdzenia ich stanu. Nierzadko kłopot sprawia pasta termoprzewodząca, znajdująca się między procesorem a radiatorem – jeśli przy składaniu komputera została użyta pasta kiepskiej jakości, jest wysoce prawdopodobne, że wyschła i nie spełnia swojej roli, doprowadzając do przegrzewania się procesora nawet pod niewielkim obciążeniem. W takim przypadku konieczna będzie jej wymiana na nową, najlepiej dobrej klasy, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

W przypadku kart graficznych może okazać się konieczne sprawdzenie działania wszystkich wentylatorów (współczesne karty mogą mieć ich kilka), a także zastosowanej pasty termoprzewodzącej. Wymianę pasty termoprzewodzącej oraz weryfikację działania karty graficznej sugerujemy jednak wykonywać wyłącznie w serwisie komputerowym, ponieważ w domowych warunkach łatwo o omyłki czy nieostrożność, co może skutkować uszkodzeniem danego podzespołu.

Źle dobrany zasilacz do komputera

W przypadku niewłaściwie dobranego zasilacza typowym objawem jest wyłączenie się komputera lub jego restart w chwili, gdy dojdzie do większego obciążenia – np. podczas gry w wymagające graficznie gry czy pracy z wieloma programami równocześnie. Poszczególne podzespoły komputera wymagają określonych wartości napięcia do prawidłowej pracy, a w chwili, gdy zasilacz nie jest w stanie ich dostarczyć ze względu na zbyt małą moc wyjściową, komputer się zwyczajnie wyłączy. W tym przypadku skutecznym rozwiązaniem jest zakup nowego zasilacza, którego moc będzie nieco przewyższać bieżące „zapotrzebowanie energetyczne” komputera – dzięki temu będziemy mieć pewność, że sytuacja się nie powtórzy.

Sprawdź również:  Jakie podzespoły wziąć pod uwagę przy składaniu komputera?

Zawirusowany system

Innym częstym źródłem kłopotów są różnego rodzaju wirusy, robaki i innego rodzaju złośliwe oprogramowanie, którym komputer został zainfekowany. Rzecz jasna nie każdy wirus wyłącza komputer, ale istnieje całkiem spora ilość takich, które są w stanie to zrobić – czasem w bardzo konkretnie określonych przez twórcę okolicznościach. Jeżeli więc nie używamy żadnego oprogramowania antywirusowego (a wciąż wielu Polaków tego nie robi!), należy się najpierw zaopatrzyć w jakiegoś skutecznego antywirusa, następnie dokładnie przeskanować wszystkie dyski (także te zewnętrzne oraz pendrive’y, które podłączamy do komputera) i usunąć wykryte złośliwe programy. W sytuacji, gdy nawet po takim skanie i pozbyciu się wirusów problem wciąż się powtarza, a my mamy podejrzenia, że przyczyną jest ukryty wirus, jedynym wyjściem jest wizyta w specjalistycznym serwisie w celu usunięcia kłopotliwego „gościa” z dysku twardego w komputerze.

wyczyszczony środek w komputerze

Masz problem z wyłączaniem się komputera? Skontaktuj się z nami!

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla zwykłego użytkownika komputera wykonywanie czynności typowo serwisowych może być z wielu powodów problematyczne lub po prostu zbyt czasochłonne. Jeżeli zatem mieszkasz na terenie Śląska i Zagłębia, masz problem z wyłączającym się komputerem i nie chcesz się zastanawiać, w czym rzecz – zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Nasz serwis istnieje już od kilkunastu lat, a naprawa komputera czy usuwanie wirusów to dla nas chleb powszedni, dzięki czemu nasi klienci nie muszą się martwić o to, że ich sprzęt odmawia posłuszeństwa w najmniej spodziewanym momencie.

Skutecznie usuwamy wirusy z zainfekowanych maszyn, przywracając im pełną sprawność, wymieniamy uszkodzone podzespoły na nowe, diagnozujemy przyczyny problemów z komputerem czy laptopem, a w razie potrzeby oferujemy również możliwość odzyskania danych z uszkodzonych nośników pamięci.

Oprócz usług typowo serwisowych nasi specjaliści są również w stanie pomóc w budowie komputera na zamówienie zgodnie z wymaganiami określonymi przez klienta. Doradzamy także, jakie podzespoły sprawdzą się najlepiej w danej konfiguracji czy do konkretnego zastosowania. Zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania!