Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami? - naprawimy.net.pl
501 516 684, 32 888 70 88,

Jak zabezpieczyć komputer przed wirusami?

odwirusowanie komputerów

Nie istnieje komputer, który nie jest narażony na zainfekowanie złośliwym oprogramowaniem – jest to niezaprzeczalny fakt. Zagrożone są nie tylko maszyny podłączone do internetu, ale także i te, które nigdy z siecią się nie łączą, ale np. przenosimy na nie pliki z innych komputerów za pomocą dowolnego typu pamięci zewnętrznej. Dyski przenośne czy pendrive’y mogą bowiem zawierać zarażone pliki (skopiowane z zainfekowanego komputera), które trafiając na nasz komputer mogą wywołać poważne szkody.

Warto więc chronić się przed wirusami i potencjalnymi atakami hakerów, aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji związanych z infekcją. Poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących tego, jak zadbać o bezpieczeństwo komputera i danych i jak chronić komputer przed wirusami. Wbrew pozorom uzyskanie rozsądnego poziomu ochrony wcale nie jest trudne. Zapraszamy do lektury!

Instalacja oprogramowania antywirusowego

Pierwszym krokiem do skutecznego zabezpieczenia komputera przed wirusami powinna być zawsze instalacja dobrej klasy programu antywirusowego. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele aplikacji tego typu, zarówno darmowych, jak i płatnych. Warto w tym kontekście wziąć pod uwagę, że praktycznie zawsze wersja darmowa danego antywirusa będzie mieć uboższy zakres funkcjonalności lub będzie oferować pełny zakres usług tylko przez określony czas, po upływie którego trzeba będzie zapłacić, by wciąż cieszyć się pakietem ochronnym.

Oprogramowanie tego rodzaju zwykle posiada również wiele innych dodatkowych funkcji, jak np. moduły chroniące pocztę e-mail, zabezpieczenia bankowości elektronicznej czy opcje kontroli rodzicielskiej (niezwykle przydatne w sytuacji, gdy z danego komputera korzystają również dzieci). Niezależnie jednak od innych funkcji, program antywirusowy musi mieć firewall, czyli zaporę sieciową, która znacząco zwiększa poziom ochrony, blokując żądania dostępu do naszego komputera od stron uznanych za niebezpieczne lub od nieuprawnionych użytkowników.

Sprawdź również: Główne powody wyłączania się komputera podczas pracy

Regularne aktualizacje systemu i zainstalowanych aplikacji

Nawet najlepszy antywirus nie będzie jednak sprawnie spełniał swojej roli, jeśli jego bazy danych nie będą regularnie aktualizowane. Konieczność dbania o regularne aktualizacje dotyczy również wszystkich zainstalowanych na komputerze aplikacji – w szczególności tych, z których często korzystamy. Wynika to stąd, że współczesne oprogramowanie komputerowe ma bardzo skomplikowaną strukturę, w której nietrudno o różnego typu „dziury”, wykorzystywane bardzo często przez hakerów, by zainfekować komputer złośliwym oprogramowaniem. Większość producentów oprogramowania wypuszcza co jakiś czas aktualizacje, dzięki którym różnego typu luki w zabezpieczeniach są „łatane”, a aplikacja staje się odporniejsza na potencjalne ataki.

Co szczególnie ważne, aktualny musi być również sam system operacyjny. Rynek jest zdominowany przez systemy z rodziny Windows, ale nawet użytkownicy Linuxa czy MacOS nie mogą się już dziś czuć w pełni bezpieczni – hakerzy nieustannie szukają sposobów na to, by móc skutecznie infekować i atakować każdy system operacyjny. Z tego powodu warto pozostawić włączoną opcję automatycznej aktualizacji systemu. Aby jednak nie była ona uciążliwa (to główny powód jej wyłączania przez wielu użytkowników), dobrym pomysłem jest skonfigurowanie jej tak, by odbywała się w czasie, gdy z komputera nikt nie korzysta, np. w nocy. Dzięki temu aktualizacja przestanie obciążać urządzenie podczas normalnej pracy.

okulary na zawirusowanym laptopie

Dobre nawyki

Efektywna ochrona komputera przed wirusami to także dobre nawyki podczas korzystania z niego, szczególnie w Internecie, który roi się od potencjalnych źródeł infekcji. Poniżej prezentujemy najważniejsze naszym zdaniem nawyki, które warto w sobie wyrobić, by znacząco zmniejszyć możliwość zarażenia wirusem komputerowym.

Nie ufaj nieznanym nadawcom

Nigdy nie należy otwierać załączników znajdujących się w korespondencji e-mail od nieznanego nam adresata. Tego rodzaju załączniki zwykle są zainfekowane różnego rodzaju wirusami lub innym złośliwym oprogramowaniem, a otwarcie ich skutkuje zarażeniem komputera. Dużą ostrożność należy zachować również wtedy, gdy otrzymujemy mail z załącznikiem od znanego nam adresata, szczególnie jeśli nie oczekujemy na tego rodzaju wiadomość lub zawartość. Istnieje bowiem szansa (niewielka, ale jednak), że konto takiej osoby zostało przejęte przez hakerów i służy do rozprzestrzeniania wirusów.

Blokuj reklamy i wyskakujące okna

Doskonałym pomysłem na dalsze zabezpieczenie komputera przed wirusami jest zablokowanie wyskakujących okienek i reklam. Obecnie taką funkcjonalność oferują nie tylko programy antywirusowe, ale również same przeglądarki czy dedykowane oprogramowanie służące wyłącznie do tego celu. Większość reklam jest niegroźna, ale niektóre z nich mogą zawierać złośliwy kod, który po kliknięciu natychmiast infekuje komputer.

Może Cię zainteresować: Jak zwiększyć wydajność komputera

Instaluj tylko legalne oprogramowanie

W trosce o bezpieczeństwo swojego komputera nie powinno się także instalować oprogramowania pochodzącego z podejrzanych lub wprost nielegalnych źródeł. Ten problem dotyczy w szczególności gier komputerowych lub drogiego oprogramowania użytkowego – w obu przypadkach pakiety instalacyjne często bywają spreparowane w taki sposób, aby wraz z danym programem czy grą na naszym komputerze zainstalowało się złośliwe oprogramowanie (najczęściej trojan). Kwota zaoszczędzona na zakupie bywa w rezultacie znacznie niższa od kosztów naprawienia szkód, które wyrządzi na dysku taki „nieproszony gość”.

matrix z wirusami

Regularna archiwizacja danych

Niezależnie od tego, w jaki sposób korzystamy z komputera, zawsze warto tworzyć kopie zapasowe ważnych plików. Dzięki regularnej archiwizacji danych na bezpiecznym zewnętrznym nośniku (może to być np. dysk twardy, pendrive czy nawet płyta DVD) albo w chmurze zyskujemy dodatkową warstwę ochrony przed działaniem wirusów komputerowych. Dodatkowo, niejako przy okazji, chronimy nasze kluczowe dane przed niebezpieczeństwem utraty ich w wyniku fizycznej awarii dysku twardego, na którym się one znajdują.

Idealnym rozwiązaniem jest tworzenie trzech kopii zapasowych na dwóch różnych nośnikach danych, przy czym jeden z nich powinien być przechowywany poza miejscem, którego backup dotyczy. Ta zasada jest szczególnie istotna w przypadku komputerów firmowych, na których znajdują się zazwyczaj ogromne ilości ważnych danych. Kopię zapasową powinno się wykonywać co najmniej raz na rok, choć zdecydowanie lepiej jest robić taki backup z większą częstotliwością.

Bezpieczna przeglądarka

Praktycznie każda osoba, która korzysta z komputera, komunikuje się ze światem za pośrednictwem przeglądarki internetowej. I choć współczesny rynek nie jest zbytnio konkurencyjny pod tym względem, zawsze należy wybierać przeglądarkę tak, by zapewniała maksimum bezpieczeństwa podczas surfowania po sieci. Dostępne na rynku przeglądarki różnią się między sobą pod wieloma względami, w tym także i oferowanym zakresem bezpieczeństwa.

Dobrej klasy przeglądarka będzie w stanie nie tylko zablokować dostęp do potencjalnie zawirusowanej strony internetowej, ale również nie zezwoli na instalację dodatkowego oprogramowania, którym dosyć często są różnego rodzaju niechciane aplikacje, zawierające wirusy. Warto wybrać przeglądarkę, która będzie też blokować próby wejścia na strony podejrzewane o wyłudzanie danych odwiedzających je osób.

Coraz większa jest także liczba wtyczek i rozszerzeń, które pozwalają jeszcze bardziej podnieść bezpieczeństwo korzystania z danej przeglądarki. Warto rozważyć zainstalowanie wtyczek pozwalających na weryfikację stopnia bezpieczeństwa linków w wyszukiwarce, jak również wtyczek chroniących przed tzw. atakami „zero-day”, czyli takimi wirusami, które są zupełnie nowe i oprogramowanie antywirusowe ich jeszcze nie rozpoznaje ani nie wychwytuje ich obecności.

Usuwanie wirusów z zainfekowanych urządzeń

Kiedy pomimo stosowania wszelkich zasad bezpieczeństwa dojdzie do zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem, zagrożenia nie wolno w żaden sposób bagatelizować. Może bowiem to być jakiś nowy, nieznany jeszcze szeroko wirus, którego zwykły użytkownik komputera na własną rękę nie usunie ze swojego urządzenia. W takiej sytuacji konieczna jest pomoc specjalistów. Na terenie Śląska i Zagłębia oferujemy w zakresie usuwania wirusów pełne wsparcie i stuprocentową skuteczność niezależnie od rodzaju komputera czy typu systemu operacyjnego.

Odzyskiwanie danych usuniętych lub uszkodzonych przez wirusy

Bardzo wiele wirusów obejmuje za swój cel pliki znajdujące się na dyskach zainfekowanego komputera, przy czym nie wszystkie rodzaje złośliwego oprogramowania działają tak samo. Część wirusów usuwa lub uszkadza tylko konkretne typy plików, inne usuwają zawartość wyłącznie folderów w danej lokalizacji, jeszcze inne uszkadzają każdy plik, jaki uda się im zainfekować. Dla właściciela zawirusowanego komputera oznacza to w praktyce utratę dostępu do tych danych, ale warto pamiętać, że nie wszystkie zainfekowane czy usunięte pliki są stracone na zawsze. Część z nich można odzyskać.

Z uwagi na to, iż wirusy zazwyczaj dokonują uszkodzenia danych w obrębie struktury logicznej plików, specjalistyczne oprogramowanie do odzyskiwania danych może okazać się skutecznym narzędziem w walce z efektami działania wirusów. Oznacza to jednak, że nie wolno podejmować żadnych działań na własną rękę i jak najszybciej dostarczyć zainfekowany dysk do specjalistycznego serwisu.

Profesjonalna pomoc

Wszystkich mieszkańców Śląska i Zagłębia, którzy nie wiedzą, jak zabezpieczyć komputer przez wirusami i innym złośliwym oprogramowaniem, zapraszamy do naszego serwisu komputerowego w Katowicach! Jako specjaliści z kilkunastoletnim doświadczeniem praktycznym nie tylko pomożemy optymalnie dobrać właściwe oprogramowanie i zabezpieczenia, ale także wykonamy gruntowną analizę sprzętu pod kątem ewentualnych infekcji. Wyeliminujemy również wszystkie istniejące zagrożenia i prawidłowo skonfigurujemy zainstalowane oprogramowanie zabezpieczające w taki sposób, by skutecznie chroniło komputer przed wirusami.