Jak zwiększyć wydajność komputera?
Nie istnieje komputer stacjonarny czy laptop, który byłby niepodatny na utratę wydajności – każdy komputer wraz z upływem czasu zaczyna działać coraz wolniej i mniej stabilnie. Odpowiedzialne za to mogą być różne czynniki, w tym intensywność użytkowania, sposób korzystania czy warunki, w jakich dany komputer pracuje. Istnieją jednak skuteczne sposoby na przywrócenie naszym urządzeniom sprawności i poprawę ich wydajności. W wielu przypadkach nie jest do tego potrzebna żadna „tajna” czy specjalistyczna wiedza, a jedynie odrobina czasu i chęci. Poniżej podajemy kilka rad dotyczących tego, jak zwiększyć wydajność komputera i przedłużyć jego żywotność w prosty sposób.
Co spowalnia komputer?
Wbrew pozorom to nie przestarzałe rozwiązania technologiczne są w największym stopniu odpowiedzialne za problemy z wydajnością komputera. Znacznie częściej poważny problem stanowią następujące czynniki:
- zbyt mała ilość miejsca na dyskach twardych (zwłaszcza na dysku systemowym),
- duża liczba programów uruchamiających się wraz ze startem systemu i pracujących w tle,
- duża liczba zbędnych plików (m.in. pliki tymczasowe, pliki raportu błędów, stare wersje uaktualnień systemu itp.),
- obecność złośliwego oprogramowania w systemie (zainfekowany komputer),
- niewystarczająca ilość pamięci RAM,
- przegrzewające się podzespoły (procesor, karta graficzna),
- kurz zalegający wewnątrz obudowy.
Nie wszystkie z wymienionych problemów spowalniają komputer w tym samym stopniu, jednak już kilka ze wspomnianych czynników występujących jednocześnie może bardzo poważnie zredukować wydajność i zmniejszyć komfort korzystania z urządzenia.
Przeczytaj również: Jak chronić komputer przed wirusami
Jak poprawić wydajność komputera?
Pierwszym krokiem powinna być weryfikacja ilości miejsca dostępnego na każdym dysku oraz na poszczególnych partycjach. W szczególności trzeba zadbać o partycję systemową (najczęściej jest to dysk C:), na której do prawidłowej pracy systemu Windows najlepiej jest utrzymywać wolne miejsce w ilości równej około 15-20% jej całkowitej pojemności. Ponieważ jednak to właśnie na dysku systemowym Windows przechowuje wszystkie pliki tymczasowe aplikacji oraz przeglądarek internetowych, aktualizacje (także te stare), pliki dziennika, raporty błędów i wiele innych plików, bywa to kłopotliwe.
Do usunięcia tego rodzaju „elektronicznych śmieci” z naszych dysków warto wykorzystać systemowe narzędzie „Oczyszczanie dysku”, które naprawdę dobrze sobie radzi i do którego obsługi nie są potrzebne żadne zaawansowane umiejętności. Wystarczy je wyszukać w pasku startowym, uruchomić, wybrać odpowiednie opcje i uruchomić – sam proces jest w pełni automatyczny i może uwolnić nawet kilka gigabajtów na dysku.
Sporo może zmienić także weryfikacja tego, jakie aplikacje uruchamiają się równocześnie z systemem, a później działają w tle, wykorzystując procesor oraz pamięć. Aby zoptymalizować uruchamianie systemu wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy „Windows + R”, wpisać „taskmgr” i kliknąć „OK”. Uruchomi się główne okno Menadżera zadań, w którym trzeba przejść do zakładki „Uruchamianie” i wyłączyć wszystkie usługi, które nie są nam potrzebne podczas normalnej pracy. Należy jednak zachować ostrożność i wyłączać tylko te programy, które są nam znane. W efekcie szybsze będzie nie tylko uruchamianie się systemu przy włączaniu komputera, ale także zwiększy się ilość zasobów dla programów, z których faktycznie korzystamy. Przy okazji porządków w Autostarcie warto też odinstalować nieużywane programy, co dodatkowo uwolni miejsce na dyskach.
Wydajność komputera zmniejszają także wirusy i inne złośliwe programy obecne w komputerze. Do jego usunięcia niezbędne jest odpowiednie oprogramowanie antywirusowe. Na szczęście dostępnych jest wiele aplikacji tego rodzaju, w tym także darmowych i warto korzystać z nich, by regularnie skanować dyski w poszukiwaniu zagrożeń.
Jeśli powyższe sposoby nie przekładają się na poprawę wydajności, konieczne może okazać się oczyszczenie wnętrza komputera z zalegającego tam kurzu – szczególnie, jeśli maszyna jest ustawiona na podłodze. Zanieczyszczenia tego rodzaju mają negatywny wpływ na pracę procesora, karty graficznej i zasilacza, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do powstawania mikroprzepięć i fizycznego uszkodzenia podzespołów komputera.
W przypadku, gdy sprzęt ma już swoje lata jedynym wyjściem może być modernizacja komputera, polegająca na wymianie najwolniejszych podzespołów na nowocześniejsze odpowiedniki (karta graficzna, procesor), dołożeniu kości RAM czy wymianie dysku HDD na nowszy i znacznie szybszy dysk SSD.
Może Cię zainteresować: Jak dobrać podzespoły do komputera?
Jak zwiększyć wydajność w grach?
Komputery wykorzystywane do grania „starzeją się” znacznie szybciej od maszyn przeznaczonych do innych zastosowań, co wynika z bardzo szybkiego rozwoju branży gier komputerowych i używania nowych technologii w grach. Wszystkie powyżej podane sposoby przyspieszania komputera poprawią jego wydajność w grach, ale jeśli rezultaty są niezadowalające, można jeszcze spróbować kilku innych rozwiązań:
- odpowiednio skonfigurować opcje karty graficznej w ustawieniach systemowych, by podczas pracy najważniejszym parametrem była wydajność;
- wyłączyć opcje wizualne systemu operacyjnego, co dodatkowo uwolni zasoby dla gry;
- skonfigurować ustawienia graficzne dla konkretnych tytułów (niektórzy producenci kart graficznych oferują ze sterownikami odpowiednie konfiguracje ustawień, na których dana gra działa z optymalną wydajnością);
- regularnie aktualizować sterowniki karty graficznej i dźwiękowej do najnowszych dostępnych wersji.
Natomiast w przypadku braku czasu lub możliwości zadbania o swój komputer na własną rękę, zachęcamy do tego, by odwiedzić nasz serwis komputerowy – Katowice, Gliwice, Zabrze, Tychy czy Bytom to tylko niektóre miasta na terenie Śląska i Zagłębia, w których można nas znaleźć. Zapraszamy!