501 516 684, 32 888 70 88,

Odzyskiwanie danych

Urządzenia elektroniczne, z których powszechnie korzystamy na co dzień, są wyposażone w różnego typu nośniki danych. Dyski twarde, pendrive’y czy karty pamięci nie są jednak niezniszczalne i mogą ulegać awariom, w efekcie uniemożliwiając użytkownikowi dostęp do znajdujących się na nich danych. W dzisiejszych realiach, kiedy na domowych komputerach i telefonach przechowujemy coraz większą ilość istotnych dla nas informacji oraz dokumentów, utrata nawet części z nich może być bardzo dotkliwa.

W sytuacji, gdy nośnik uległ uszkodzeniu (np. w wyniku zalania albo upadku) nie należy tracić głowy – istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że będziemy mogli pomóc w odzyskaniu jego zawartości. Od kilkunastu lat zajmujemy się profesjonalnym odzyskiwaniem danych z uszkodzonych dysków twardych, kart pamięci oraz innych nośników pamięci na terenie Śląska i Zagłębia.

W zakresie odzyskiwania danych oferujemy

Kiedy można odzyskać dane z nośnika?

 Najczęściej awarii ulegają dyski twarde i SSD w komputerach oraz laptopach, karty pamięci w telefonach, nieco rzadziej problem dotyczy pendrive’ów. Najogólniej rzecz biorąc dopóki nośnik nie uległ całkowitemu fizycznemu zniszczeniu, szansa na odzyskanie z niego przynajmniej części danych jest całkowicie realna. Aby jednak było to możliwe, niezbędne są odpowiednie warunki i sprzęt – w zależności od typu uszkodzenia konieczne jest bowiem zastosowanie innych metod ratowania zawartości uszkodzonego nośnika pamięci.

Najogólniej rzecz biorąc rodzaje uszkodzeń można podzielić na dwie grupy: uszkodzenia fizyczne (np. zalanie, spalenie, upadek z dużej wysokości, awaria elektroniki) oraz uszkodzenia w obrębie struktury logicznej dysku (m.in. przypadkowe sformatowanie dysku, usunięcie plików, nadpisanie plików innymi danymi, zamazanie tablicy alokacji). Zarówno w przypadku nośników uszkodzonych mechanicznie, jak i tych z uszkodzeniami logicznymi można skutecznie uratować dane, jeśli dany dysk czy karta pamięci zostanie dostarczona do specjalistycznego serwisu.

odzyskiwanie danych na śląsku

 Samodzielne próby podejmowane w domu nie tylko mają bardzo małą skuteczność, ale także niosą niebezpieczeństwo całkowitego zniszczenia danych, co w przypadku informacji szczególnie istotnych jest ryzykiem, którego nie warto podejmować. Nasze doświadczenie w odzysku danych w Katowicach i innych dużych miastach na terenie Śląska pokazuje, że da się odzyskać dane nawet z dysków, które sporo czasu przeleżały w wodzie lub przetrwały pożar. Z pomocą przychodzi nowoczesna, współczesna technologia oraz wieloletnie doświadczenie naszych ekspertów.

Czy zawsze można odzyskać 100% danych?

 Niestety, nie w każdym przypadku uda się odzyskać komplet danych znajdujących się na uszkodzonym dysku. Ilość danych, które można odzyskać z nośnika, zależy przede wszystkim od tego, z jakiego rodzaju uszkodzeniami mamy do czynienia. Zdecydowanie najtrudniejszym przypadkiem są wszelkiego rodzaju uszkodzenia fizyczne, zwłaszcza w przypadku standardowych dysków twardych. Niemniej jednak dopiero wykonanie profesjonalnej ekspertyzy przez naszych specjalistów pozwoli precyzyjnie określić, w jakim zakresie utracone dane będą możliwe do odzyskania. Praktyka pokazuje, że niejednokrotnie udaje się uratować przynajmniej niektóre dane nawet w przypadku nośników na pierwszy rzut oka nie rokujących zbyt dobrze lub uszkodzonych w znaczącym stopniu.

Z jakich nośników pomożemy odzyskać Ci dane?

nosniki pamieci i karty SD

 Posiadamy profesjonalny sprzęt serwisowy wysokiej klasy, który pozwala nam skutecznie odzyskiwać dane ze wszystkich popularnych typów nośników – m.in. dysków HDD, SSD, RAID, NAS oraz dowolnego rodzaju wymiennych nośników pamięci. Najczęściej do naszego serwisu trafiają wyszczególnione poniżej kategorie sprzętu elektronicznego wykorzystywanego do przechowywania danych:

Dyski twarde

 Uszkodzenia standardowych dysków twardych (HDD – dane zapisywane są na talerzach zamkniętych w pyłoszczelnej obudowie) wynikają zazwyczaj z niewłaściwego obchodzenia się z nimi lub nieszczęśliwych wypadków. Upadek takiego dysku nawet z wysokości kilku centymetrów na twarde podłoże najczęściej kończy się powstaniem mikrouszkodzeń i zarysowań na talerzach z danymi, co w przypadku dalszego użytkowania doprowadzi do stopniowego zniszczenia dysku oraz uniemożliwi odzyskanie jakichkolwiek danych. W przypadku zalania czy spalenia niezbędne jest rozebranie dysku w warunkach laboratoryjnych i podjęcie próby uratowania zapisanych danych przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu.

Dyski SSD, które stają się dziś coraz popularniejszym wyposażeniem komputerów i laptopów, wymagają innego podejścia z racji odmienności konstrukcyjnej. Są to dyski oparte na pamięciach FLASH i zupełnie pozbawione elementów mechanicznych. W praktyce oznacza to, że w przypadku uszkodzenia elektroniki takiego nośnika (to jedna z najczęstszych przyczyn awarii dysków SSD) trzeba w pierwszej kolejności ostrożnie wylutować wszystkie kości pamięci, skopiować ich zawartość, a dopiero później podjąć próbę odtworzenia zawartości  i odzyskanie danych z dysku twardego.

Karty pamięci SD

 Dostępne obecnie na rynku karty pamięci SD mają zazwyczaj naprawdę niewielkie rozmiary, co wynika z ich specyfiki konstrukcyjnej – to tzw. monolity, w których kontroler jest zintegrowany z kością pamięci i pozostałymi układami pomocniczymi. Z perspektywy użytkownika jest to sytuacja dobra, ponieważ karty mogą dzięki temu być nieduże, natomiast pod względem serwisowym odzyskiwanie danych z uszkodzonych kart sd jest procesem o dość dużym stopniu skomplikowania. Nasz serwis komputerowy w Katowicach dysponuje jednak odpowiednim zapleczem technicznym, co pozwala nam odzyskiwać dane z kart SD dowolnej pojemności niezależnie od rodzaju uszkodzeń, jakim uległy.

Pendrive

 W przypadku pendrive’ów najczęściej dochodzi do uszkodzeń elektroniki lub uszkodzeń mechanicznych (złamanie urządzenia albo urwanie wtyku), nieco rzadziej mamy do czynienia z uszkodzeniami struktury logicznej takiego nośnika danych. Pod względem konstrukcyjnym typowy pendrive nie odbiega znacznie od dysku SSD – dane są przechowywane w kościach FLASH, tak więc jeśli nie uległy one zniszczeniu, możliwe będzie uratowanie przynajmniej części plików znajdujących się na takim nośniku pamięci.

Cena odzyskania danych z nośnika pamięci

 W zależności od rodzaju oraz zakresu uszkodzenia nośnika odzyskanie z niego danych może być bardziej lub mniej czasochłonne i trudne. Każdy dysk twardy, karta pamięci czy pendrive ma inną charakterystykę techniczną i jest uszkodzony w inny sposób, dlatego wszystkie przypadki traktujemy indywidualnie. Oznacza to również, że wycena odzyskania danych z konkretnego nośnika będzie dla każdego klienta przygotowana także indywidualnie – pod uwagę bierzemy między innymi ilość danych do odzyskania, zakres i typ uszkodzeń nośnika oraz dostępność ewentualnych części zamiennych (jeśli ich wykorzystanie jest niezbędne podczas odzyskiwania danych z nośników uszkodzonych fizycznie). Nie bez znaczenia jest też czas, w jakim mamy zrealizować usługę.

Na koniec chcemy podkreślić, że w odniesieniu do kluczowych danych (np. wyników prac badawczych gromadzonych przez lata) nie istnieje coś takiego, jak „zbyt wysoki koszt odzyskania”, gdyż z perspektywy właściciela tych danych są one bezcenne. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy istnieją one tylko w jednym egzemplarzu – nasza praktyka pokazuje, że ma to miejsce w zdecydowanej większości przypadków, ponieważ wciąż zbyt mało osób regularnie tworzy kopie zapasowe ważnych danych.

Zapraszamy do kontaktu z nami wszystkie osoby oraz instytucje, które potrzebują skorzystać z profesjonalnego i skutecznego odzyskiwania danych w Katowicach, Zabrzu, Gliwicach, Sosnowcu i innych miastach na terenie Śląska oraz Zagłębia. Odzyskujemy dane z dowolnego rodzaju nośników, zawsze skrupulatnie weryfikując, jakie dane będzie można odzyskać i zaproponujemy przystępną cenę oraz dogodny termin realizacji.

Tu nas znajdziesz

FORMULARZ KONTAKTOWY