Zalany laptop - co robić? - naprawimy.net.pl
501 516 684, 32 888 70 88,

Zalany laptop – co robić?

Zalana klawiatura

Większość osób pracujących przy komputerze ma pod ręką coś do picia. Ciężko nam sobie wyobrazić kilkugodzinną pracę bez napoju pod ręką. Czasem jednak jeden nieszczęśliwy ruch i zawartość szklanki ląduje na laptopie. Zalanie go cieczą może mieć bardzo negatywne skutki. Jednak jest klika czynności, które pozwolą na zminimalizowanie strat.

Odłączenie wszystkich źródeł zasilania

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić kiedy do laptopa dostanie się ciecz, to odłączenie go od zasilania i wyjęcie baterii, które nie powinno być kłopotliwe. W większości laptopów bateria jest wyjmowalna poprzez naciśnięcie lub przesunięcie przycisku / przycisków znajdujących się na spodzie obudowy. Czasem jednak może się zdarzyć, że bateria jest umieszczona pod spodnią częścią obudowy, wówczas jeżeli użytkownik czuje się na siłach powinien odkręcić śruby mocujące dolną obudowę, zdemontować ją i wyjąć baterię z gniazda płyty głównej.

Sprawdź również: Główne powody wyłączania się komputera podczas pracy 

Próba osuszenia laptopa

Następnie, kiedy już źródła zasilania są odłączone, przystępujemy do usunięcia jak największej ilości cieczy z zalanych podzespołów. Aby to zrobić, odwracamy laptop “do góry nogami” i w zależności od maksymalnego kąta otwarcia matrycy postępujemy w następujący sposób:

  • jeżeli matryca ma kąt otwarcia 180 stopni, wówczas otwieramy ją maksymalnie i kładziemy laptopa na płaskim podłożu,
  • kąt otwarcia matrycy mniejszy niż 180 stopni, wówczas odwracamy laptop i klawiaturę kładziemy na np. stole a matryca zwisa pionowo w dół.

Sprawdź również: Kiedy nie uda się odzyskać danych?

Kontakt z serwisem

Dostarcz laptopa do serwis laptopów , kiedy już ciecz znajdująca się wewnątrz urządzenia w znaczącym stopniu zostanie usunięta, w przeciwnym wypadku podczas transportu mogą powstać dodatkowe uszkodzenia.

Z doświadczenia wiemy, że największe szkody powodują płyny z zawartością cukru lub kwaśne. Istnieje wówczas duża szansa na to, że uszkodzeniu uległy gniazda klawiatury lub touchpada (nie dzieje się tak oczywiście w 100% przypadków).

Podsumowując, w przypadku zalania urządzenia cieczą, najważniejszy jest czas reakcji i odłączenie go od wszelkich źródeł zasilania. Pozostałą część naprawy pozostawcie nam, osuszymy zalane miejsca, wymienimy ewentualnie uszkodzone podzespoły i przywrócimy laptop do normalnego funkcjonowania.