Jak dobrać podzespoły do komputera?
Trudno dziś wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez komputerów – są nam one niezbędne nie tylko w pracy, ale stanowią również swego rodzaju „multimedialne centra rozrywki” w naszych domach. Oglądamy na nich filmy, gramy w gry, tworzymy różnego rodzaju projekty, komunikujemy się ze znajomymi, przeglądamy Internet… Nie istnieje jednak żadna uniwersalna konfiguracja sprzętowa, która w całości spełniłaby wymagania i oczekiwania wszystkich potencjalnych użytkowników. To między innymi dlatego współczesne komputery klasy PC mają konstrukcję w pełni modułową, co pozwala dobrać poszczególne podzespoły do konkretnych rodzajów zastosowań.
Budowanie komputera od podstaw jest doskonałym sposobem na to, by stworzyć maszynę idealnie wpasowującą się w nasze potrzeby i zupełnie przy okazji zdobyć nieco wiedzy o tym, jak w ogóle komputery funkcjonują i jaką rolę pełnią poszczególne podzespoły. Dziś zatem chcemy zaprosić naszych Czytelników do zapoznania się z najważniejszymi informacjami o komputerach przeznaczonych do najpopularniejszych zastosowań domowych i biznesowych. Zapraszamy do lektury!
Jak dobrać części i skonfigurować komputer?
Jednym z największych problemów, z jakimi mamy do czynienia podczas składania komputera, jest ogromna liczba podzespołów dostępnych na rynku. I choć w każdej maszynie muszą się znaleźć konkretne elementy, aby w ogóle działała, to niejednokrotnie okazuje się, że niektóre konfiguracje niespecjalnie dobrze współpracują ze sobą. Wprawdzie wielu producentów opracowuje swoje podzespoły tak, by były kompatybilne z możliwie największą liczbą elementów wytwarzanych przez innych producentów, niemniej jednak konflikty sprzętowe wciąż się zdarzają.
Rzecz jasna można samodzielnie próbować znaleźć tę idealną, najlepszą konfigurację w przystępnej cenie, ale potrzeba na to niemało czasu i pewnego wysiłku – nawet znalezienie odpowiednich informacji w Internecie bywa czasochłonne i nie zawsze przynosi pożądane rezultaty. Choćby ze względu na oszczędność czasu (którego nigdy zbyt wiele!) warto powierzyć wstępną konfigurację sprzętu profesjonalistom. W naszym serwisie zajmujemy się składaniem komputerów na zamówienie na terenie Śląska i Zagłębia już od kilkunastu lat, na bieżąco śledząc zmiany na rynku i oferując naszym klientom sprawdzone, nowoczesne podzespoły i konfiguracje wyłącznie od renomowanych producentów.
Może Cię zainteresować: Główne powody wyłączania się komputera podczas pracy
Komputer do pracy w biurze
Bardzo często można spotkać się z poglądem, że komputer do zastosowań biurowych to maszyna o „najbiedniejszej” konfiguracji i cechująca się kiepskimi parametrami pracy. Nawet, jeśli kiedyś faktycznie tak było, to w naszej opinii dziś podobne podejście nie ma racji bytu – współczesne komputery dla biur muszą spełniać określone wymagania i posiadać konfigurację dopasowaną do specyfiki firmy, w której będą użytkowane. Dla przykładu, inne podzespoły będą potrzebne w typowym urzędzie, gdzie podstawową pracą na komputerze jest tworzenie, edytowanie i archiwizacja dokumentów tekstowych, a inne wymagania wobec komputerów będzie mieć duże biuro projektowe, w którym każdego dnia pracownicy obrabiają pliki graficzne i projekty multimedialne liczone w gigabajtach.
O ile więc konkretna konfiguracja i osiągana wydajność zawsze powinny być dobierane bezpośrednio do profilu firmy, o tyle wszystkie komputery biurowe mają cechę wspólną – muszą być możliwie ciche. Między innymi to właśnie z tego powodu do biur często trafiają konfiguracje z minimalną liczbą wentylatorów i wyposażone w niezbyt wydajne procesory, a także ciche dyski SSD. Wynika to z prostego faktu: każdy pracujący komputer generuje określony poziom hałasu, który jest tym większy, im wydajniejszy jest dany „pecet”. Niezwykle rzadko mamy do czynienia z sytuacją, gdy w biurze pracuje tylko jeden komputer, tak więc sumaryczny poziom hałasu (zwłaszcza w przestrzeniach typu „open space”) może być bardzo wysoki. To z kolei ma negatywny wpływ na koncentrację pracowników i przekłada się na mniejszą efektywność pracy.
Naszym zdaniem jednak zawsze istnieje możliwość takiego dobrania podzespołów, by komputery do biura były nie tylko ciche, ale także spełniały wszystkie wymagania klienta w zakresie wydajności i ergonomii użytkowania. W razie potrzeby złożenia komputerów dla biura na terenie Śląska i Zagłębia zapraszamy do kontaktu – na pewno zaproponujemy satysfakcjonujące rozwiązanie!
Komputer dla programisty
W przypadku programistów właściwy wybór komputera zaczyna się nie od doboru podzespołów, a o krok wcześniej: od wyboru między laptopem a maszyną stacjonarną. Dla koderów zatrudnionych na stałe w konkretnych firmach i jedynie od czasu do czasu przyjmujących dodatkowe zlecenia ten dylemat praktycznie nie istnieje, ponieważ w miejscu pracy mają zapewniony dostęp do odpowiednio wydajnych konfiguracji sprzętowych do pracy w danym środowisku programistycznym. Takie osoby raczej zdecydują się na zakup laptopa na wypadek, gdyby zaistniałą konieczność programowania poza miejscem stałej pracy.
Komputery stacjonarne natomiast zdecydowanie częściej wybierają freelancerzy, którzy nie są związani na stałe tylko z jednym klientem i realizują projekty dla wielu zleceniodawców. Wynika to z faktu, że konfiguracja o podobnej wydajności będzie tańsza w przypadku maszyn stacjonarnych, a poza tym łatwiej je „zrewitalizować”, gdy któryś z podzespołów przestanie spełniać wymagania.
Niezależnie od wybranego typu komputera maszyna dla programisty powinna cechować się wydajnym procesorem, dzięki czemu będzie w stanie sprawnie wykonywać niezbędne w pracy kodera obliczenia. Ponadto powinna posiadać co najmniej 16 GB pamięci RAM – współczesne środowiska i frameworki programistyczne potrzebują sporo RAM-u do efektywnego działania (i w przyszłości raczej ten trend nie ulegnie redukcji), stąd podana ilość to rozsądne minimum na początek.
Kolejną ważną cechą dobrze dobranego komputera dla programisty jest możliwość podłączenia kilku (minimum 2) monitorów, co w znacznym stopniu usprawnia pracę – zwykle na jednym monitorze widoczny jest wyłącznie kod, na drugim natomiast efekty jego działania. Wielu doświadczonych programistów podkreśla również, że istotne jest, by komputer posiadał szybki, wydajny dysk – doskonałym wyborem są dyski SSD, niepodatne na uszkodzenia mechaniczne i praktycznie niesłyszalne podczas pracy.
Komputer dla gracza
Składanie komputera do gier może się okazać niemałym wyzwaniem, ponieważ w tym przypadku kluczowe znaczenie ma odpowiedź na pytanie: do jakich konkretnie gier maszyna ma być przeznaczona? Granie w najnowsze produkcje klasy AAA będzie bez dwóch zdań wymagać potężnej mocy obliczeniowej i zapasu wydajności, by zapewnić płynne działanie nawet na monitorach 4K. To z kolei oznacza konieczność zainwestowania większych kwot – sama karta graficzna najnowszej generacji (mowa o górnej półce technologicznej i wydajnościowej) to wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych, a to zaledwie jeden komponent.
Pozostałe podzespoły też muszą cechować się nieprzeciętną wydajnością, co pociąga za sobą cenę. W komputerze dla gracza nie ma miejsca na mało wydajne komponenty, wszystko musi być wysokiej klasy. Szybkie, wielordzeniowe procesory, chłodzenie cieczą czy pamięci RAM o ultraszybkim taktowaniu to w zasadzie niezbędna norma. Do tego rzecz jasna dyski SSD o odpowiednio dużej pojemności, by gry działały sprawnie, a czasy ładowania były możliwie krótkie.
Swego rodzaju nowym trendem w gamingowym świecie jest granie na komputerach przenośnych – składanie laptopa na zamówienie gracza nie budzi już dziś żadnego zdziwienia, a maszyny te mają wydajność porównywalną z komputerami stacjonarnymi. Niestety, przekłada się to także na ich cenę: laptopy gamingowe praktycznie zawsze są droższe od komputerów stacjonarnych o takiej samej mocy obliczeniowej, ale mają nad nimi przewagę mobilności.
Komputer dla gracza to także odpowiednie peryferia i akcesoria. Profesjonalni gracze zaopatrują się w klawiatury mechaniczne, precyzyjnie odczytujące wciśnięcia klawiszy nawet w sytuacji, gdy naciśnięto kilka naraz, a także w myszki gamingowe o minimalnych czasach opóźnienia i wysokich rozdzielczościach (czyli precyzji) działania.
Komputer do użytku domowego
W tej kategorii znajdują się współcześnie komputery przeznaczone najczęściej do zastosowań dosyć podstawowych i niewymagających ogromnej mocy obliczeniowej, jak np. przeglądanie Internetu, słuchanie muzyki, oglądanie filmów czy praca z oprogramowaniem biurowym. Dzięki osiągnięciom w dziedzinie miniaturyzacji nie muszą to jednak być duże gabarytowo urządzenia – wręcz przeciwnie. Na rynku są obecnie dostępne różne typy komputerów do zastosowań typowo domowych, oferując zadowalającą wydajność w niewielkiej, stylowej obudowie.
Podstawowym elementem komputera domowego jest procesor, który powinien być na tyle wydajny, by zapewniać stabilną i komfortową pracę, a jednocześnie nie zużywać zbyt wiele prądu. Z tego względu bardzo często w tego typu komputerach wykorzystuje się procesory dwurdzeniowe starszych generacji.
Pamięć RAM jest oczywiście niezbędna w każdym komputerze, ale w tych domowych nie musi być ona taktowana szybkim zegarem ani przesadnie duża. Zwykła kość o pojemności 8 GB w zupełności zaspokoi potrzeby domowników i pozwoli nie martwić się o to, że dla pakietu aplikacji biurowych czy przeglądarki zabraknie zasobów.
Ekonomiczny zasilacz również ma duże znaczenie, szczególnie jeśli komputer będzie wykorzystywany często i przez długi czas. Musi on także być wystarczająco wydajny i zapewniać stabilne działanie komputera, nie musi natomiast mieć ogromnej mocy. Dotyczy to szczególnie tych komputerów domowych, które są wyposażone w zintegrowane karty graficzne, pobierające znikome ilości prądu.
Dysk twardy, płyta główna czy karta graficzna (w przypadku rozwiązań niezintegrowanych na płycie lub w procesorze) w komputerach dla domu mają znaczenie drugorzędne i powinny być dobierane ze średniej półki cenowej odpowiednio do potrzeb.
Potrzebujesz pomocy przy składaniu komputera? Zgłoś się do nas!
Jeżeli mieszkasz na terenie Śląska lub Zagłębia i nie czujesz się na siłach, by samodzielnie złożyć komputer dla siebie, zapraszamy do naszego serwisu komputerowego w Katowicach! Nie tylko fachowo doradzimy, jaki sprzęt wybrać i w jakie podzespoły go wyposażyć, ale również złożymy komputer dla Ciebie zgodnie z określonymi preferencjami i specyfikacją techniczną – a wszystko w rozsądnej cenie i dogodnym terminie. Pomożemy również wymienić stare podzespoły na nowe w przypadku, gdy chodzi jedynie o modernizację Twojego komputera do współczesnych standardów i dobierzemy je tak, by perfekcyjnie współpracowały ze sobą w odświeżonej konfiguracji. Zapraszamy do kontaktu!
3 komentarze
[…] Wymiana podzespołów w starym komputerze powinna być planowana pod kątem jego przyszłego przeznaczenia. Nie oznacza to, że jeśli wcześniej używałeś jednostki do pracy biurowej czy odrabiania lekcji, nie możesz jej teraz przystosować do potrzeb grania czy projektowania grafiki. Niestety komputer do gier czy komputer do grafiki wymagają instalacji drogich i nowoczesnych kart graficznych oraz bardzo wydajnych procesorów. O tym jak dobrać takie podzespoły przeczytasz więcej w artykule: Jakie podzespoły wziąć pod uwagę przy składaniu komputera? […]
[…] Warto przeczytać: Jakie podzespoły wziąć pod uwagę przy składaniu komputera? […]
[…] Może Cię zainteresować: Jakie podzespoły wziąć pod uwagę przy składaniu komputera? […]
Możliwość komentowania została wyłączona.